Si dhe pse te lexojme View larger

Si dhe pse te lexojme

Harold Bloom BD0313

New product

Përshkrim i shkurtër

Një nga librat me këshillat më të vyera apo me çelësat më të çmuar për të lexuarin është Si dhe përse të lexojmë nga Harold Bloom, një libër i jashtëzakonshëm që të shpjegon se cilët dhe pse janë librat që njeriu duhet të lexojë. Pastaj sa i përket letërsisë bashkëkohore, para se të blihet një libër, duhet parë autori dhe pastaj përkthyesi. Një përkthim ka në dorë ta shkatërrojë apo të të bëjë ta dashurosh një libër

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994300488

750 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Nuk ka e s`mund të gjendet një mënyrë e vetme për të lexuar siç duhet, ndonëse ekziston një arsye e mirëfilltë se përse duhet të lexojmë. Në kohën tonë, teksa informacioni gëlon nga burime të pafundme, ku duhet kërkuar fjala e mençur? Nëse je me fat, qëllon të takosh një mësues të veçantë që mund të të ndihmojë deri diku. Mandej, për të gjithë vjen një çast kur mbetesh vetëm. Në këtë çast, medititimi është plotësisht dhe veçse në dorën tënde. Pikërisht atëherë, vetmia na fal një ndër kënaqësitë më të ralla- balsamin e kënaqësive, falë përvojës sime: leximin e saktë. Leximin që të tjetërson, të tërheq drejt vehtvetes, drejt miqve ose atyre që mund të të bëhen një ditë miq. Letërsia imagjinare është tjetërsim dhe si e tillë e fashit vetminë. Ne nuk lexojmë vetëm se s`arrijmë të njohim mjaftueshëm shumë njerëz, por sepse miqësija është tejet e brishtë dhe fluide, e gatshme për tu tkurrur a për tu tretur, e përpirë nga hapësira, koha, dashuri të papërkryera e nga gjithë trishtimet e një jete familjare e pasionale.

Data sheet

pages312
ISBN9789994300488
Published year2008
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAlbana Sala