Lufta e Trojës View larger

Lufta e Trojes

Elena Kocaqi EKO0009

New product

Përshkrim i shkurtër

Në studim trajtohet komplet lufta e Trojës, nga fillimi deri nw mbarim vetwm nga aspekti njerëzor, duke lënë mënjanë mitet dhe hyjnitw. Ky është studimi i parë i këtij lloji për këtë luftë në Shqipëri por nga ky këndvështrim edhe nw rang ndërkombetar.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Emal
ISBN9789928044419

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Studimi është mbështetur tek burimet antike primare që kanw shkruar për këtë temë. Në studim autorja pohon se vërtetohet qartë se trojanët dhe akejtë iu përkisnin fiseve Pellazge dhe Ilire. Kështu Akejtë quheshin Pellazg, Argej, Danaj, ndërsa dinastia e tyre ishte nga Pelopsi i Frigjisë, nga ku kishin origjinën Agamemnoni dhe Menelaun. Trojanët ishin gjithashtu Frigas dhe dinastia ishte Dardane, po Ilire. Sipas burimeve antike, Frigasit nga ku rridhnin Trojanët dhe mbretërit Akej, quheshin ndryshe Brigas Enkelei dhe kishin emigruar ne drejtim te Trojës para 3500 vjetesh, nga rajoni i Epidamnit, apo Durrësit të sotëm. Këtë e vërteton Herodoti, Straboni etj. Tradita Homerike etiko-juridike është si ajo Kanunore Shqiptare, që ruhet edhe sot dhe kjo është vërtetuar, duke ballafaquar nenet e Kanunit me rregullat Homerike.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages213
ISBN9789928044419
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1