STRADIOTET - Ushtare shqiptare ne Itali View larger
Pjesë nga libri

STRADIOTET - Ushtare shqiptare ne Itali

Paolo Petta DK0062

New product

Përshkrim i shkurtër

Një libër që flet për ushtarët shqiptarë, shumë prej të cilëve pas vdekjes së Gjergj Kastriot Skënderbeut, zgjodhën rrugën e mërgimit dhe këtu zë fill rruga e gjatë e diasporës.

More details

9 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
Fletët273
ISBN97899943 832 5 6
Viti i botimit2012

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Me vdekjen e Gjergj Kastriot Skënderbeut (1468) çdo rezistencë tjetër ndaj turqve rezultoi e padobishme: Shqipëria u kthye në një provincë të Perandorisë Otomane. Për ata që kishin luftuar deri atëherë heroikisht kishte vetëm dy rrugë: o të hiqnin dorë nga besimi i tyre dhe të integroheshin në botën islame, ose të emigronin në ndonjë vend të krishterë për të ruajtur identitetin, në pritje të kohëve më të mira. Shumë prej tyre zgjodhën rrugën e mërgimit dhe këtu zë fill rruga e gjatë e diasporës.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
Fletët273
ISBN97899943 832 5 6
Viti i botimit2012
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
PërkthyesiPëllumb Xhufi