Cmim i reduktuar! STRADIOTET - Ushtarë shqiptarë në Itali Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

STRADIOTET - Ushtarë shqiptarë në Itali

Paolo Petta DK0062

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një libër që flet për ushtarët shqiptarë, shumë prej të cilëve pas vdekjes së Gjergj Kastriot Skënderbeut, zgjodhën rrugën e mërgimit dhe këtu zë fill rruga e gjatë e diasporës.

Më shumë detaje

9 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
Fletët273
ISBN97899943 832 5 6

680 Lekë

-15%

800 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Me vdekjen e Gjergj Kastriot Skënderbeut (1468) çdo rezistencë tjetër ndaj turqve rezultoi e padobishme: Shqipëria u kthye në një provincë të Perandorisë Otomane. Për ata që kishin luftuar deri atëherë heroikisht kishte vetëm dy rrugë: o të hiqnin dorë nga besimi i tyre dhe të integroheshin në botën islame, ose të emigronin në ndonjë vend të krishterë për të ruajtur identitetin, në pritje të kohëve më të mira. Shumë prej tyre zgjodhën rrugën e mërgimit dhe këtu zë fill rruga e gjatë e diasporës.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët273
ISBN97899943 832 5 6
V. Bot2012
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiPëllumb Xhufi