Origjina e mendimit grek View larger

Origjina e mendimit grek

Jean-Pierre Vernant A-000337

New product

Përshkrim i shkurtër

Për mendimin grek, nëse bota shoqërore duhet t'i nënshtrohet numrit dhe masës, natyra përfaqëson kryesisht fushën e përafërsisë ku nuk zbatohen as njehsime të sakta, as arsyetime të rrepta.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN978999274796X

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Arsyeja greke nuk u formua aq nga marrëdhëniet njerëzore me gjërat, sesa nëpërmjet marrëdhënieve të njerëzve midis tyre.

Ajo u zhvillua më pak nëpërmjet teknikave që veprojnë mbi botën sesa nëpërmjet atyre që të bëjnë të kuptosh të tjerët dhe gjuha e të cilave është instrumenti i tyre i përbashkët: arti i politikës, i retorikës, i profesorit.

Arsyeja greke është ajo që në mënyrë pozitive, të menduar, metodike, të lejon të veprosh mbi njerëzit e jo të shndërrosh natyrën. Në kufizimet si dhe në risitë e saj, ajo është pjellë e qytetit.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages106
ISBN978999274796X
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiVenera Domi