Nuk kam asnjë peng View larger

Nuk kam asnjë peng

Rikard Ljarja A-008195

New product

999 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Diku më sipër më doli pyetja: ç'është atdheu? Vërtet ç'është atdheu? A nuk jam unë atdheu, gruaja dhe fëmijët, oborri im, toka ku kam mbjellë sivjet bostan a grurë, a nuk është atdheu komshiu im, lagjia, fshati përkarshi, ai lumi që s'pushon së rrjedhuri, a nuk është atdheu gjuha që flasim, këngët që këndojmë e vaji, e gjama, a nuk është atdheu varret e gjyshërve e stërgjyshërve, a nuk është atdhe gjithçka nën këtë tokë e mbi këtë tokë deri tek flamuri? Sigurisht që ky është atdheu. Një piramidë që fillon tek unë e mbaron tek flamuri. Po për shumkënd, ndoshta për shkaqe të kota, ndoshta edhe madhore, nga komplekse të ngatërruara psikologjike, pronësie, grindje, xhelozie, inferioriteti, karakteri... Lind pyetja: O atdhe, po të mbroj, po ti ç'po bën për mua? Dhe në qoftë se kjo pyetje s'merr përgjigje ashtu si është ndërtuar në kokën e atij që pyet... Atëherë për inat të sime vjehrre...ngre kokën dhe pështyj përpjetë.

Gusht 1994

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1