Letërsia moderne shqipe View larger

Letersia moderne shqipe

Sabri Hamiti UE0030

New product

Përshkrim i shkurtër

Cilët autorë i dhanë fytyrën moderne letrave shqipe në shekullin e kaluar? E shfaqur qoftë si trashëgimi e simbolizmit, qoftë si realizëm, me frymë kritike, qoftë në trajtë neoklasiciste, apo në trajta të papara të modernitetit në prozë (me Koliqin, Migjenin, Kutelin), bota e studimeve letrare vjen me një këndvështrim të ri. Kritiku përvijon karakteristika themelore të letrave shqipe të gjysmës së parë të shek XX, siç është ajo e krijimit të vetëdijes artistike se letërsia është krijim i veçantë estetik. Një analizë e tillë bëhet përmes evidentimit të formave, gjuhës dhe efektit estetik që ndërton identitetin e botës shpirtërore shqiptare. Prandaj, ky tekst iu adresohet më së shumti studentëve dhe studiuesve të letërsisë apo njerëzve të kulturës në përgjithësi

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639457

1 900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

Data sheet

pages470
ISBN9789995639457
Shtëpia botueseUET Press & MAPO Editions
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane