Nje mbremje me zotin Test

Paul Valery ODE0006

New product

Përshkrim i shkurtër

Paul Valéry është një nga mendjet më brilante të shekullit XX. Ky libër, i përgatitur e përkthyer nga Alket Çani, përmbledh pothuajse të gjitha aspektet e krijimtarisë së këtij autori: prozë, poezi, ese.

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Odeon
ISBN978999278640X

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Fjalia e famshme e hapjes së “Zotit Test”: "Unë nuk shquhem për budallallëk", është tipike e këtij personazhi dhe vetë Paul Valéry-së.

Veç këtij teksti tejet të rëndësishëm e atipik, të cilin e kanë cilësuar edhe si antiroman, në këtë libër gjenden edhe disa prej krijimeve më të spikatura të këtij autori e të krejt letërsisë, si poema “Varreza detare”, eseja “Poezi dhe mendim abstrakt”, eseja tjetër tejet e famshme “Kriza e intelektit”, etj.

Data sheet

pages160
ISBN978999278640X
Shtëpia botueseOdeon
Published year2003
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiAlket Çani