Krimi i lordit Artur Sevil View larger

Krimi i lordit Artur Sevil

Oscar Wilde BD0464

New product

Përshkrim i shkurtër

Krimi i lordit Artur Sevil dhe histori të tjera është një përmbledhje historish misteri dhe komike të shkruara nga Oscar Wilde në vitin 1891.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789992775017

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Oskar Uajlld (1854 1900) ka qenë dramaturg, poet, eseist dhe humorist. Ishte i mirënjohur për mënyrën e tij të jetesës, për idiomat, pjesët teatrore, për poemat dhe krijimtarinë letrare. Me dhuntitë që zotëronte, humorin që e karakterizonte, bukurinë dhe instiktin për bujë, Uajlldi u bë shpejt i njohur në letërsinë botërore. "Krimi i lordit Artur Sevil" u shfaq pak para të vetmit roman të tij "Portreti i Dorian Greit" (1891). Pas vitit 1890, Uajlldi e rriti suksesin në skenë me komeditë e tij mendjeholla si "Freskorja e zonjës Uindërmer", "Një grua pa pikë rëndësie", "Burri ideal", por sidomos me kryeveprën "Rëndësia e seriozitetit". Drama e fundit e Uajlldit, "Salomeja", e shkruar në frëngjisht, nuk u lejua të shfaqej në Londër. Në vitin 1894, komediani dhe mendimtari i shquar u dënua për devijim seksual me dy vjet punë të rëndë. Më pas shkoi të jetonte në Francë. Atje shkroi poemën e mirënjohur "Balada e burgut të Ridingut". Letrat që i kishte dërguar Lordit Alfred kur ishte i burgosur u botuan në vitin 1905 me titullin "De Profundis".

Data sheet

pages162
ISBN9789992775017
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKlodian Briçi