Portreti i Dorian Greit - Pema View larger

Portreti i Dorian Greit - Pema

Oscar Wilde A-003602

New product

Përshkrim i shkurtër

Një roman që shtron që në Hyrje idetë e shkrimtarit Wilde në raport me artin, jetën dhe pasojat e këtij binomi, temë e cila është bosht i veprës.

More details

1100 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951721486

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

“Portreti i Dorian Greit, fryt i fundit të shekullit të 19-të, mund t’i flasë ende lexuesit të shekullit të 21-të.

Problematika e romanit tingëllon çuditërisht aktuale: përmbysja e vlerave morale në këtë vepër ta kujton krizën e vlerave të shoqërisë së sotme, fryma hedoniste ta kujton konceptin konsumist të sotëm të jetës, që vë paranë dhe kënaqësinë mbi gjithçka; ndonëse autori duket sikur mban një qëndrim objektivist apo ambivalent, thellë-thellë ai zbulon tragjizmin që fshihet pas kësaj maske të ndritur.”

– Prof. Dr. Klara Kodra

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages364
ISBN9789951721486
Published year2018
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKlodian Briçi
RomanPsikologjik