Cocarja

Alberto Moravia BOM0050

New product

Përshkrim i shkurtër

“Çoçarja” ose siç njihet ndryshe me titullin “Dy gratë” është një histori lufte; e përpjekjeve të dy grave për t’u mbijetuar viteve të luftës. 

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789992740299
Viti i botimit1999

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kjo është historia e një vejushe romane dhe vajzës së saj të bukur dhe naive adoleshente. Pas pushtimit të Romës nga nazistët gjermanë, vejusha mbledh ato pak plaçka të mbetura, merr kursimet e gjithë jetës dhe niset, bashkë me të bijën, drejt vendit të saj të lindjes, Çoçaria – një krahinë e vogël dhe e varfër në jug të Romës. 

Në atë moment nisin nëntë muaj urie, të ftohti dhe vuajtjesh rrugëve të Italisë. Nënë e bijë rrihen dhe përdhunohen nga një grup ushtarësh të forcave aleate.Në këtë libër, Moravia trajton në mënyrë mjeshtërore pasojat e luftës në jetën e njerëzve të thjeshtë.

                                                    

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages376
ISBN9789992740299
Shtëpia botueseOmsca - 1
Viti i botimit1999
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiSotir Caci