Tre mjeshter View larger

Tre mjeshter

Stefan Cvajg A-002998

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky është vëllimi i parë i treshit në ciklin e titulluar "Ndërtuesit e Botës"; një përpjekje kjo për një tipologji shpirtrash. Ketu jane perfshire autoret: Balzak, Dikens dhe Dostojevski. Dy vëllimet e tjera janë: "Beteja me demonin: Holderin, Klais, Niçe" dhe tjetri: "Tre poetë të jetës së tyre: Kazanova, Stendal dhe Tolstoi".

More details

110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"Qëllimi është i njëjtë për të tre këta të mëdhenj e, sipas mendimit tim, për të vetmit romancierë te shekullit nëntëmbëdhjetë të cilët, si tipa, përmes kontrastit të tyre, plotësojnë njëri-tjetrin e ndoshta janë ata që idenë e kuptimit epik të botës së romancierëve e nxjerrin saktësisht në dritë".

Kështu për Stefan Cvajgun shkrimtari i romanit është një gjeni enciklopedik, një artist universal, një ligj jete, një kuptim jete përmes morisë së figurave unike, në një formë të re të botës.

Pretendimi i këtij libri është që me këtë formacion karakteresh të paraqesë një "psikologji romancierësh". Megjithatë - siç thotë ai - për secilin nga këta tre mjeshtër ka parasysh "sferën e veçantë". Krahasimi tregon ndryshimin e tyre.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages192
Published year2008
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë