Stefan Cvajg

Lista e librave të autorit

Showing 1 - 17 of 17 items
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Të flasësh për Fjodor Mihajlloviç Dostojevskin, për rëndësinë që ai ka për botën tonë të brendshme me fjalë të denja e të përshtatshme për të, është një punë e vështirë dhe me shumë përgjegjësi, sepse gjerësia dhe fuqia e këtij njeriu të papërsëritshëm kërkon njësi të reja matëse.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock
 • Quick view
  800 Lekë Out of stock

  Sa herë përmendet emri i Stefan Cvajgut një tjetër shkëlqim merr letërsia. Një penë që diti të futej në skutat e qenies njerëzore, të ndiente dhimbjen e dashurinë, dridhjet dhe përshkënditjet bashkë me të; pena që dalloi detajet më të imëta të veprimeve dhe fizikut të saj, të cilat përcillnin shumë mirë atë çfarë fjalët nuk e thoshin dot. Hapësira...

  800 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Frojdit i intereson vetëm sinqeriteti dhe jo mirësjellja. Ai ka rënë në disa gjurmë dhe i ndjek ato. Pikërisht drithma e kolegëve provon se padashur ai e ka vënë gishtin në vendin e sëmurë, e ka prekur nervin e çështjes me të parën.

  700 Lekë
  In Stock
 • Gjeniu i një nate është historia e Claude Joseph Rouget de Liste, kompozitor dhe poet, i cili shkroi brenda natës së 25-26 prillit 1792 këngën e ushtrisë franceze, e cila më vonë u njoh me emrin Marsejeza dhe u bë himni zyrtar. ?

 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock

  Kjo është biografia e njeriut që Stefan Cvajg e cilëson si “Makiavelin e ditëve moderne”. Autori në këtë vepër ka dhënë portretin e qartë të ministrit të atëhershëm të policisë, qëllimi i vetëm i të cilit ishte mbijetesa politike dhe ushtrimi i pushtetit.

  1 300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë Out of stock

  700 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  O vetmi! Ti, atdheu im, vetmi. Nga bota e akullt e qetësisë vjen kënga e mërzisë. Zarathustra këndon këngën e mbrëmjes, këngën e natës së fundit, këngën për kthimin e përhershëm.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Vendin e nderuar në historinë e letërsisë, Cvajgu e ka merituar me novelat e tij të shumta e të mrekullueshme. Në ato mijëra e mijëra faqe prozë të Cvajgut dallohen tre novela që konsiderohen ndër më të shquarat e krijimtarisë së tij: Amoku, Letra e një të panjohure, Njëzet e katër orë nga jeta e një gruaje. Këto të trija po ia japim lexuesit në një...

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim përfshihen novelat: "Rrugica në dritën e hënës", "Koleksioni i padukshëm", "Bukinisti Mendel", "Leporela", "Novela e shahut", "24 orë nga jeta e një gruaje", "Novelë verore", "Perëndim zemre", "Njohja e beftë me profesionin e ri", "Xhelozia", "Gruaja dhe peizazhi", "Episod nga liqeni i Gjenevës" dhe "Letra e një të panjohure"

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim përfshihen novelat: "E fshehta përvëluese", "Dashuria e guvernantes dhe dy vogëlushët", "Pështjellim ndjenjash", "Vrapuesi i Amokut", "Nata fantastike", "Antoni", "Marshimi", "Ylli sipër pyllit", "Anvers" dhe "Dashuria e Erikës".

  1 300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  690 Lekë In Stock

  Vjen romani i Stefan Cvajgut, botuar për herë të parë në vitin 1927 e përkthyer nga Edlira Dedja kohët e fundit, i cili konsiderohet, padyshim, si një nga kryeveprat e autorit austriak, për thellësinë dhe finesën e analizës që u bën ndjenjave njerëzore. Libri hidhet ne qarkullim me date 17 nentor 2021.

  690 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  650 Lekë In Stock

  Një legjendë fantastike e shandanit shtatëkrahësh me rrugëtimin e tij nga Jeruzalemi në Babiloni, grabitjet e tij dhe rikthimit sërish në Jeruzalem, i përshkruar mjeshtrisht nga tregimtari i famshëm Stefan Cvajg.

  650 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Vajza e postës quhet Kristina dhe kujdeset për të ëmën dhe për punët e një zyre postare austriake në vitet pas Luftës së Madhe. Një pasdite, teksa kotej mes shkresurinave, i vjen një telegram në emrin e saj. Është nga tezja e pasur që jeton në Amerikë dhe i kërkon Kristinës të shkojë ta takojë në një resort alpin në Zvicër. Pas një udhe të gjatë me tren,...

  1 000 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 17 of 17 items