Tre mjeshter Shiko më të madhe

Tre mjeshter

Stefan Cvajg A-002998

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është vëllimi i parë i treshit në ciklin e titulluar "Ndërtuesit e Botës"; një përpjekje kjo për një tipologji shpirtrash. Ketu jane perfshire autoret: Balzak, Dikens dhe Dostojevski. Dy vëllimet e tjera janë: "Beteja me demonin: Holderin, Klais, Niçe" dhe tjetri: "Tre poetë të jetës së tyre: Kazanova, Stendal dhe Tolstoi".

Më shumë detaje

110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"Qëllimi është i njëjtë për të tre këta të mëdhenj e, sipas mendimit tim, për të vetmit romancierë te shekullit nëntëmbëdhjetë të cilët, si tipa, përmes kontrastit të tyre, plotësojnë njëri-tjetrin e ndoshta janë ata që idenë e kuptimit epik të botës së romancierëve e nxjerrin saktësisht në dritë".

Kështu për Stefan Cvajgun shkrimtari i romanit është një gjeni enciklopedik, një artist universal, një ligj jete, një kuptim jete përmes morisë së figurave unike, në një formë të re të botës.

Pretendimi i këtij libri është që me këtë formacion karakteresh të paraqesë një "psikologji romancierësh". Megjithatë - siç thotë ai - për secilin nga këta tre mjeshtër ka parasysh "sferën e veçantë". Krahasimi tregon ndryshimin e tyre.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe192
Viti i Botimit2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë