Shandani i varrosur View larger

Shandani i varrosur

Stefan Cvajg LG0099

New product

Përshkrim i shkurtër

Një legjendë fantastike e shandanit shtatëkrahësh me rrugëtimin e tij nga Jeruzalemi në Babiloni, grabitjet e tij dhe rikthimit sërish në Jeruzalem, i përshkruar mjeshtrisht nga tregimtari i famshëm Stefan Cvajg.

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG
ISBN 9789995617608

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kjo është një legjendë e vjetër që rrëfen për fatin e shandanit shtatëkrahësh, i cili shtegtoi nga Jerusalemi në Babiloni, u kthye prej andej, u soll sërish nga Titi në Romë, u grabit nga Roma prej vandalëve dhe u çua në Katagjenë; prej Katagjenës u rrëmbye sërish nga Belizari dhe u dërgua në Bizant, shtegtimi më i çuditshëm mbi tokë që ka bërë ndoshta një vepë arti fetare, ndaj edhe un e kam interpretuar atë si simbol të tërë shtegtimit çifut.

Sipas historisë Justiniani e ktheu më pas shandanin në Jerusalem, sigurisht një kishe të krishterë, ku më pas u zhduk. Në legjendën time kjo zhdukje shndërrohet në një fshehje me mundësinë e një ringjalljeje.

Data sheet

pages150
ISBN 9789995617608
Published year2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiElda Gjana-Borici