Majkelli im View larger

Majkelli im

Amos Oz SB0030

New product

Përshkrim i shkurtër

Si sfond në këtë roman psikologjik, merr pjesë edhe qyteti i dashur i Hana-s, Jeruzalemi ku ndërthuren ngjyrat e luftës, qyteti që duket sikur merr pak pjesë në jetën e saj, por e sundon atë dhe fatin e saj, ftohtë nga larg.

More details

897 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN978 99943 5167 1

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Po e shkruaj këtë histori, sepse njerëz që kam dashur, më kanë vdekur. Po e shkruaj këtë histori, sepse në moshë të re kam qenë e mbushur përplot me fuqinë e njeriut të dashuruar, e tani kjo fuqi dashurie po shuhet. Por unë nuk dua të shuhem. Këto janë fjalët që Hana, një grua e re jeruzalemase, nis rrëfimin e saj mbi jetën e trazuar dhe martesën e saj të dështuar. Kjo grua, e cilësuar si "Madamë Bovaria moderne izraelite", është një studente e letërsisë hebraike, dhe një sitë, rastësisht, njeh një gjeolog të ri, Majkëll Gonen, me të cilin, njëhërësh me martesën, ndërton edhe largësinë shpirtërore. Ftohtësia do të jetë ajri ku ajo do të marrë frymë çdo ditë. Kjo rrëfenjë tërësisht femërore e Amos Oz ndiqet nga një vetrrëfim i mençur, therës, i përditshëm, i Hanan dhe hyn deri në mendimet më të fshehura dhe në emocionet më të thella të protagonistes, aty ku Majkëlli "i saj", i qetë dhe apatik, nuk mund të hyjë dot.

Data sheet

pages285
ISBN978 99943 5167 1
Published year2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArjol Guni