Damka e turpit View larger

Damka e turpit

Nathaniel Hawthorne PE0204

New product

Përshkrim i shkurtër

“Damka e turpit”, libri që udhëhoqi revolucionin e romantizmit të errët vjen sot, kaq shekuj më pas, si një histori e vërtetë pasioni për moralin dhe shoqërinë.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928124418

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ngjarjet e Salemit të dikurshëm, ku forca e mentalitetit të pazhvilluar të shoqërisë ndryshuan tërësisht jetën e një gruaje, vijon të japë leksione edhe në shekullin XXI. Ka diçka të magjishme në sekretin e Ester Prinit, që ndoshta vjen nga dashuria e parealizuar brenda saj, e cila vijon të shpresojë deri në momentin e fundit.

E shkruar plot stil nga Nathaniel Hawthorne, “Damka e turpit” është një libër që të bën ta duash që në rreshtat e para. Edhe pse nuk është një histori e zakonshme dashurie, ai është një rrëfim për rolin e femrës në shoqëri dhe njohjen e të drejtave të kësaj gjinie.

Mëkati i Ester Prinit është dhunimi historik i këtyre të drejtave, që kanë buruar nga konservatorizmi.

Thanë për librin

"Stili i Hawthorn - it është dëlirësia e vërtetë... Ai mund të konsiderohet si një nga gjenitë e padiskutueshëm të lindur nga kombi ynë."

Edgar Allan Poe

"Më e bukura e Hawthorn - it është rëndësia që i jepte psikologjisë së thellë dhe studimit të saj."

Henry James

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages250
ISBN9789928124418
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAmik Kasoruho
RomanRomancë&Pasion
I ri1