Reduced price! Vajzat e fshatit View larger

Vajzat e fshatit

Edna O’Brien A-007335

New product

Përshkrim i shkurtër

Romani që theu heshtjen mbi tabutë seksuale dhe çështjet shoqërore gjatë një periudhe represioni në Irlandë, pas Luftës së Dytë Botërore.

More details

494 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928310866

920 Lekë

-8%

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

“Vajzat e fshatit” i botuar më 1960, është romani i parë i Edna O’Brien-it. Ai shkaktoi një skandal të madh në Irlandën katolike të asaj kohe, derisa u ndalua dhe botimi i tij. Ketlini dhe Beba, dy vajza të reja nga fshatrat e Irlandës, krejt të ndryshme për nga natyra, kanë qenë shoqe të ngushta qysh në fëmijëri. Teksa lënë pas sigurinë e kolegjit në kërkim të jetës së vrullshme dhe të dashurisë në qytetin e madh, ato rreken të ruajnë në njëfarë mënyre miqësinë e tyre të trazuar. Ketlini, ëndërrimtare dhe romantike, vuan për dashurinë e vërtetë, ndërsa Beba dëshiron veçse të përjetojë përvojat e një vajze beqare. Ndonëse janë të vendosura për të zotëruar botën, jeta e tyre do të pësojë kthesa të forta, ndaj vajzat duhet të mësojnë të gjejnë udhën e tyre. I shkruar me një stil të shkëlqyer, “Vajzat e fshatit” është një prezantim i gjallë i ngjarjeve, njerëzve dhe peizazheve të jetës së Edna O’Brien-it. Sa famëmadh, aq dhe famëkeq, ky roman u ndalua nga censura irlandeze për përmbajtje të qarta seksuale, madje u arrit deri në djegien e tij publike në një prej famullive të Irlandës.

Censura irlandeze e ndaloi botimin e “Vajzave të fshatit” dhe e futi në listën e mbi 1600 librave të ndaluar në Irlandë. Ky libër, që është pjesë e trilogjisë me të njëjtin titull, u prit me reagime negative edhe nga publiku për shkak të imazheve seksuale që përcillte. Figura të ndryshme fetare dhe politike u ngritën kundër tij duke e cilësuar “si një libër të ndyrë, që s’duhej lejuar në asnjë shtëpi për të qenë.” Madje, u arrit edhe deri në djegie të shumta publike të romanit. Reagimet e irlandezëve ndaj trilogjisë, si dhe suksesi ndërkombëtar i saj pavarësisht kundërshtive, konsiderohen si momente kyçe në historinë e shkrimtareve në Irlandë. Më 5 nëntor 2019, BBC News e përfshiu “Vajzat e fshatit” në listën e 100 romaneve më me ndikim në botë.

Kritika

Falë histerisë morale me të cilën u prit, si romani, ashtu dhe autorja e tij u kthyen në simbol të epokës së luftës së grave irlandeze që ngritën zërin kundër një shoqërie ultrakonservatore, ultrafetare dhe misogjine.

Eimear McBride

“O’Brien është më e madhja, e vetmja që i mbijetoi forcave që ua mbyllën gojën dhe shkatërruan kushedi sesa shkrimtare irlandeze, dhe kundërshtitë e saj – madje edhe bishtnimet – duhet të konsiderohen të dobishme.

Anne Enright, shkrimtare irlandeze

“Vajzat e fshatit” është një roman i mrekullueshëm dhe rrëmbyes... Ka ardhur koha që Edna O’Brien të rivlerësohet dhe të zërë vendin që i takon si një prej shkrimtarëve më të mirë të brezit të vet.

Irish Times

O’Brien përballet me keqkuptimin e vjetër mes burrave dhe grave. Personazhet e saj jetojnë në atë që Aldous Huxley e quan “simbiozë armiqësore”, një mosbesim i thellë historik.

The New York Times

O’Brien ka një marrëdhënie të fshehtë me misterin e gjërave. Askush s’mund ta përshkruajë një skenë apo një personazh aq shkurt dhe me aq mjeshtëri sa ajo.

Observer Books of the Year

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages218
ISBN9789928310866
Shtëpia botueseCountry girls
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiParid Teferiçi
RomanRomancë&Pasion
I ri1