Libri i të Vdekurve View larger

Libri i te Vdekurve

ZEN050

New product

Përshkrim i shkurtër

Historia nistore e kësaj përmbledhjeje madhështore është mërtisur prej territ të lashtësisë. Autorësia i përshkruhej zotit Tot, shkruesit të zotave; Toti, gjatë Krijimit, shqiptoi fjalët, të cilat u trupëzuan nga Ptahu dhe Khenemui.

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789995678760
Viti i botimit2011

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri i të Vdekurve, që konsiderohej fort i vjetër qysh në kohën e mbretërimit të Semtit, mbret i Dinastisë së Parë, u kopjua, u rikopjua dhe u shtua nga breznia në brezni përgjatë një periudhe prej afër 5000 vjetësh.

Egjiptiani i përshpirtshëm, qoftë ky mbret a bujk, mbretëreshë a shërbëtore, jetonte me mësimet e Librit të të Vdekurve ndër sy; ai kallej në varr në pajtim me udhëzimet e tij dhe mbështeste shpresën për jetë a lumturi të amshuar në efektshmërinë e himneve dhe lutjeve të tij, si dhe në fjalët e fuqisë.

Kapitujt e librit ai nuk i konsideronte si një lëndë për ushtrime gramatikore, por si udhërrëfyes të tërëfuqishëm përgjatë rrugës, e cila, pasi kalonte mespërmes vdekjes dhe varrit, e shpinte atë në mbretërinë e dritës dhe të jetës dhe në praninë e qenies hyjnore, Ozirisit, atij që ngadhënjeu mbi vdekjen, atij që bëri të mundur "rilindjen" e burrave dhe të grave.

Pjesë nga libri:

Himn për Ranë kur lind
Himn për Ozirisin Un – Nefer
Peshimi i zemrës së të vdekurit
Përshkrimi i Bishës Anemet Shabtit
Himn për Ranë kur lind
Ozirisit i kthehet zemra
Ozirisit i kthehet goja
Sprapsja e krokodilëve
Thithja e ajrit
Të lindurit ditën në nëntokë
Kapja e erërave
Shndërrimi në Fajkua të Artë
Shndërrimi në krokodil
Njohja e shpirtrave të Lindjes
Fushat e Elizit
Fjalë drejtuar Ozirisit
Qerthulli i Flakës së Ndritshme
Libri i Utçatit të Plotë
Hyrja në shtëpi
Një tokëz hematiti
Hyrja në qiell
Që ngrohtësia të jetë ndën kokën e të ndjerit
Toti spraps armiqtë e Ozirisit

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages80
ISBN9789995678760
Shtëpia botueseZenit Editions
Viti i botimit2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiAzem Qazimi