Marredheniet shqiptaro - italiane ne vitet 1920 - 1934

Arben Cici UE0113

New product

Përshkrim i shkurtër Ky libër sjell një konribut me shumë vlera historiko - shkencore dhe diplomatiko - politike në studimin e historisë së Shqipërisë të periudhës ndërmjet dy luftrave dotërore.

More details

499 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639945

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Thanë për librin: Libri me teme "Marrëdheniet shqiptaro-italiane në vitet 1920-1934", nuk ka rendësi vetëm për qasjen objektive ndaj fenomenit historik që ai analizon, por edhe për burimet e pasura primare,arkivore, shqiptare e të huaja, si dhe për burimet e shumta sekondare nga historiografia shqiptare dhe e huaj. Prof dr. Valentina Duka Ambasadori Cici, mbi bazën e një dokumentacioni e literature historike të dorës së parë, na ilustron më së miri qerthullin vicioz në të cilin lëvizi dhe u detyrua të lëvizë politika e jashtme shqiptare në atë periudhë të parë të konsolidimit të shtetit shqiptar. Prof dr. Pëllumb Xhufi Autori i studimit sjell te dhena me interes dhe te dokumentuara për luftën politike te viteve 1921-1924 dhe perplasjet diplomatike të shtetit shqiptar e sidomos per interesin gjithnjë në rritje të Italisë per Shqiperine. Prof.dr. Adem Mezini Libri ështe një ftese per te hedhur një vështrim kritik në të shkuarën tonë, jo të largët, si dhe për të reflektuar rreth sfidave aktuale me të cilat perballet jo vetëm vendi yne e rajoni, por edhe më gjerë. Virgjil Muçi Një libër i domosdoshem dhe i shkruar me elegance e profesionalizem. Cici ofron një material të pasur arkivor për nje periudhë të rëndesishme ne historinë e ndertimit e të zhvillimit të marredhenieve me Italinë. Është historia e shkruar ashtu si është. Valbona Nathanath, Drejtore UET Press

Data sheet

pages277
ISBN9789995639945
Published year2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë