Burri që e pandehu gruan për kapelë View larger

Burri qe e pandehu gruan per kapele

Oliver Sacks SB0077

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër është i rrallë sepse sjell përmes punës së një psikiatri dëshmitë e personave me dëmtime neurologjike, shumica e të cilëve shfaqin dhunti të gjenisë njerëzore në matematikë, art etj. The New York Times Review of Books thotë për këtë libër: Depërtues.... me kthjelltësinë dhe aftësinë e një rrëfyesi të talentuar

More details

894 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789928221063
Viti i botimit2017

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në librin e tij më të jashtëzakonshëm, "një nga shkrimtarët e mëdhenj klinike të shekullit të njëzetë" (The New York Times) tregon raste historish të pacientëve të humbur në botën e çuditshme, dhe dukshëm të pashmangshme të çrregullimeve neurologjike.

Njeriu që humbi gruan e tij për një kapele tregon historitë e individëve të prekur me çregullime fantastike perceptuese dhe intelektuale: Pacientët të cilët kanë humbur kujtimet e tyre dhe bashkë me to, pjesa më të madhe, edhe të kaluarën e tyre; që nuk janë më në gjendje të njohin njerëzit dhe objektet e përbashkëta; që janë goditur nga tike nervore dhe grimasa, ose që bërtasin dhe shajnë në mënyrë të pavullnetshme: gjymtyrët e të cilëve janë bërë të huaja për trupin; që janë refuzuar si të vonuar, por që janë të talentuar me dhunti të çuditshme artistike ose matematikore.

Ndonëse janë të çuditshme, këto përrala briliante mbeten rrëfime simpatike dhe të shkkëlqyera, thellësisht njerëzore të thëna te Dr. Sack. Ata janë studime të të luftuarit të jetës kundër ankthit të pabesueshme, dhe ato na mundësojnë për të hyrë në botën neurologjike të dëmtuar, për të imagjinuar me zemrat tona atë çfarë duhet të jetë për të jetuar dhe të ndjerë ashtu siç ata e bëjnë. Dr. Sack nuk e heq kurrë mënjanë përgjegjësinë e madhe të mjekësisë se një ilaç i rrezikshm mund të shkaktojë "vuajtje, pikëllim, teksa lufton brend trupit të njeriut”.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages280
ISBN9789928221063
Viti i botimit2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGriselda Zaimi
I ri1