Categories

Specials

List of products by supplier: UET Press

per page
Showing 129 - 160 of 234 items
 • Është një guidë kulturore e historike, një shëtitje e këndshme, një gosti e bollshme të marra së bashku, servirur me përkushtim e finesë, ashtu siç di vetëm Luan Rama. Ky libër i vyer e i denjë për çdo bibliotekë, i bashkëngjitet "Përballë tablosë" dhe "Parisi letrar" të këtij autori, duke formuar kështu një trilogji të përkorë, në gjuhën tonë të bukur.

 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Është një guidë kulturore e historike, një shëtitje e këndshme, një gosti e bollshme të marra së bashku, servirur me përkushtim e finesë, ashtu siç di vetëm Luan Rama. Ky libër i vyer e i denjë për çdo bibliotekë, i bashkëngjitet "Përballë tablosë" dhe "Parisi letrar" të këtij autori, duke formuar kështu një trilogji të përkorë, në gjuhën tonë të bukur.

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 000 Lekë In Stock

  Interneti po e trondit peizazhin e mediave: gazetat dhe librat e shtypur janë të shqetësuar për të ardhmen e tyre; radioja dhe televizioni janë vendosur në rrjete dhe terminale numerike; aksesi në filma dhe programe është po aq i..lehtë sa muzika në sitet Toile...

  2 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Në këtë libër mendja liberale e Evropës së shekullit të XX shtron debatin se përse intelektualët janë skeptikë ndaj kapitalizimit. Njëherësh ky libër shërben edhe si një ballafaqim idesh mes atyre që mbështesin tregun privat dhe atyre që e kritikojnë atë.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Në këtë libër mendja liberale e Evropës së shekullit të XX shtron debatin se përse intelektualët janë skeptikë ndaj kapitalizimit. Njëherësh ky libër shërben edhe si një ballafaqim idesh mes atyre që mbështesin tregun privat dhe atyre që e kritikojnë atë.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Në zhurmën e krizës më të financiare, e cila konsiderohet si më e madhja që nga periudha e Depresionit të Madh dhe që krijoi "rrëmujë" të madhe në debatin publik të vendit tonë, sesa realisht pati efekt mbi ekonominë, vjen edhe ky punim i këndshëm i Dr. Selami Xhepës.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Romani "Morphina" është një zbulim: zbulimi i një romanciereje të lindur që vjen para lexuesit me natyrshmëri dhe spontanitet të admirueshëm, me instikt të paprekur, rrjedhshmëri dhe humor. "Morphina" ka atë pajtueshmëri të kundërtash që përbën një vepër të mirë: ka humor edhe kur flet për gjërat më të zymta, ka poezi tek flet për banalitetin, ka dritë...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Ky punim i pasur dhe kompleks akademik, ofron një prezantim të përditësuar dhe të kuptueshëm të legjislacionit për provat, i cili shërben si bazë për gjithë praktikën ligjore në çdo drejtim që çon drejt një procesi gjyqësor. I shkruar si mjet edukues dhe formues për studentët dhe pedagogët, ai trajton çështje të rëndësishme dhe të zakonshme të hasura në...

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
  New

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Natyrë mort me kulturë, është një përmbledhje esesh, të cilat shtrihen brenda ekspertizës dhe aktivitetit letrar të autorit.

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Preç Zogaj ka lindur me 5 dhjetor 1957 në Lezhë. Ka kryer studimet e larta për gjuhë dhe letërsi shqipe. Ka botuar shumë vëllime me poezi, ka marrë dy herë çmimin e Ministrisë së Kulturës për librin poetik më të mirë të vitit. Poezitë e tij janë përkthyer në disa gjuhë të huaja. Zogaj njihet si një shkrimtar dhe publicist mjaft i angazhuar në jetën...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Libri me kujtime i zotit Kurt Kola, titulluar"Në Shqipërinë Burg", është një rrëfim i gjatë, i detajuar i kalvarit të dhimbshëm, të mundimshëm dhe tragjik, të familjes së Bilal Kolës Senior dhe i të gjithë parësisë intelektuale, patriotike të Shqipërisë Tradicionale.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  "Nëpërmjet stilit, autorja ndërton një strukturë e cila e mban intensitetin e shtjellimit të ngjarjeve me të njëjtin ritëm, nga fillimi në fund të romanit.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Ky libër përfshin: Rënia e zgjedhjeve/ Vera e përjetshme/Uncivil Ëar- Lufta jo civile/ Paradhoma e një Presidenti

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Ky vëllim përfshin librat: Nga hiri/ Finalja, Të gjithë nëpër vendet e tyre, Në kërkim të zgjedhjeve të humbura

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Prej poezisë “Ne na njohu një e tretë, dashuria”, autori Preç Zogaj mori ngacmimin që librin e tij më të ri me poezi ta titullojë “Një e tretë, dashuria”. Pas 101 poezive në librin “In Love”, Preç Zogaj këmbëngul më fort në këtë zhanër letrar, por tashmë me pjekuri të shtuar artistike dhe më i afirmuar si poet. Krijimtaria e 4 viteve sillet nga autori në...

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Ky është një libër për librat, aq sa është një libër për njerëzit. Refuzues dhe kontestues, autori u shnnanget"gropave të festave", siç do të thoshte Majakovski.

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Një libër me vlerë të vërtetë... mënyra e të shkruarit është gati gjithmonë me atë qartësinë e hijshme që jemi mësuar të presim.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
  New
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Nuk është e nevojshme, madje, ka shumë mundësi të jetë e padobishme të nisësh studimin e logjikës me trajtesa teorike mbi fushën, mjetet, kufizimet dhe metodat e saj. Çështjet e logjikës janë komplekse dhe mund të perceptohen realisht vetëm gjatë praktikimit të saj.

  900 Lekë
  In Stock
 • Ish presidenti i Shqipërisë Bamir Topi, sjell në një libër rrugëtimin e tij politik. Ai është konceptuar në formën e një bashkëbisedimi me gazetarin Bashkim Hoxha, ku Topi flet për karrieren e tij politike brenda PD-së, raportet me Berishën, ngjarjet e mëdha në Shqipëri si viti 1997 apo 21 janari 2011 dhe kohën e drejtimit të presidencës.

 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Një libër me 15 esse për tranzicioin dhe demokratizimin

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Të lindur në diktaturë, me fate diametralisht të kundërt janë ende histori të asaj njolle biografike që kanë mbetur si memorie e pathënë plotësisht. Vera Bekteshi rrëfen këto ngjarje në një distancë kohe, por e përfshirë në përgjegjësinë për ta dëshmuar kohën e saj nën diktaturë. Të rinjtë në diktaturë sa brenda një koshience të moshës, aq dhe jashtë asaj...

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Studimet e këtij libri janë të karakterit të mirfilltë juridiko - ndërkombëtar dhe juridiko - kushtetues dhe aty dallohen menjëherë aftësitë e spikatura të autorit në fushën e vet të ekspertizës.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Shkrimtari Ben Blushi vjen para lexuesit me romanin e dytë të tij "Otello, Arapi i Vlorës", plot një vit pas suksesit të pazakontë të librit të tij të parë "Të jetosh në ishull", i cili theu rekordet gjysmëshekullore në tregun e librit shqip me mbi 20.000 kopje të shitura në dhjetë muaj. Romani i ri i Blushit është një vepër e mirëfilltë letrare, ku...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Libri përmban informacion mbi padinë mohuese, si një ndër paditë mbi mbrojtjen e të drejtës reale të pronësisë.

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Libri vjen për të sensibilizuar mendimin, për të zgjeruar debatin dhe për të afruar me ide të reja në çështje të sigurisë. Prandaj, ky liber vlen si guide e shkelqyer per te gjithe ekspertet e ceshtjeve te sigurise, perfshire edhe struktura te tilla si Sherbimi Informativ, Policia e Shtetit, ushtria apo edhe organet me te larta te sigurise kombetare

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  3 000 Lekë In Stock

  Ky është një tekst universitar në fushën e marketingut, i vlefshëm për studentët që studiojnë në degët e fakultetit ekonomik

  3 000 Lekë
  In Stock
Showing 129 - 160 of 234 items