Ekonomiksi, Makroekonomia

N. Gregory Mankiw/ Mark P. Taylor UE0092

New product

Përshkrim i shkurtër Një libër, ka si qëllim t'i prezantojë studentët me shkencën ekonomike, në mënyrë sa më të përmbledhur.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639327

1 700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky libër është më i përmbledhur sesa shumë libra të tjerë që përdoren për t'i prezantuar studentët me shkencën ekonomike. Një pjesë e madhe e librit u kushtohet zbatimeve dhe politikës - dhe më pak teorisë ekonomike formale - gjë që ndodh me shumë libra të tjerë të shkruar për një kurs njohës. Nëpërmjet këtij libri ne jemi munduar t'u rikthehemi zbatimeve dhe çështjeve të politikës sa më shpesh që të jetë e mundur. Shumica e kapitujve përfshijnë shembuj që tregojnë sesi janë zbatuar parimet e ekonomisë. Përveç kësaj në rubrikat "Në lajme" jepen kryeartikuj që kanë pasqyruar ngjarjeve të reja, që tregojnë sesi idetë ekonomike hedhin dritë mbi problemet e tanishme me të cilat përballet shoqëria. Pasi studentët të mbarojnë kursin e tyre të parë të shkencës ekonomike, ata duhet të mendojnë rreth kronikave të lajmeve duke i parë ato nga një këndvështrim i ri, por edhe duke u thelluar më tepër.

Data sheet

pages580
ISBN9789995639327
Published year2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
PërkthyesiArtan Meçi/ Jorgji Qirjako