Fjala – Loja - Imazhi Vramendje mbi Artin Shqiptar View larger

Fjala – Loja - Imazhi Vramendje mbi Artin Shqiptar

Josif Papagjoni A-006014

New product

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928320100

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Fjala, loja, imazhi. Tri simbole. Domethënë tri arte: letërsia, teatri, arti pamor. Flitet dhe për kinematografinë e koreografinë, por në hapësira më të ngushta. Diçka nga torta e artit të këtyre viteve kam dashur të sjell me sëmbimin se vallë a janë këto më të ëmblat?! Koha gjykon, jo unë. Fundja kritika ka përgjegjësinë e spikatjes dhe përzgjedhjes, kur ujana bri teje hapet, fryhet e derdhet. Kryesisht këto pesë arte i kam sjellë në një përqasje të shpenguar e spontane, udhës së meditimeve e përjetimeve të mia mbi autorë e vepra. Përmes bukurisë së fjalës dhe mendjes prej kritiku, ti duhet të zbulosh bukurinë e tjetrit. ... Ndofta ia kam qëlluar që në faqet e këtij libri të sjell disa grimca arti shqiptar prej shekullit të ri, që e nesërmja mund t’i rikonfirmojë. - Autori

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages780
ISBN9789928320100
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1