Kohe te veshtira

Çarls Dikens FNK0069

New product

Përshkrim i shkurtër

Vendosur në Lankashir, zemra e një sistemi fabrikash deri diku të reja, rrëfenja është portretizim i industrisë së mesit të shekullit të XIX - të të Anglisë. Dikensi komenton regjimin e ashpër dhe rutinën mekanike që zbatohen me forcë mbi punëtorët dhe shtresat e tjera të shoqërisë nga Revolucioni Industrial.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN978-99956-86-72-7

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ndodhia e trishtë e Luiza Gredgraundit dhe e të atit është një nga rrëfimet më të bukura të treguara ndonjëherë nga Dikensi. Tomas Gredgraundi, si shumë prej bashkëkohësve të tij, ka kryer gabimin trashanik ngaqë Filozofinë e të Dhënave e ka ngritur në shkallën e faktit, teori që duhet të drejtojë jetën patjetër. Pikërisht ky lloj idealizmi e verbon të shohë thelbin e qenies së njerëzve që e rrethojnë, me pasoja të tmerrshme. Vetëm kur e bija, Luiza, e zënë në kurthin e një martese pa dashuri, bie pre e një joshësi bjerraditës, i ati trashëgohet të rishikojë teorinë dhe bindjet që e kanë drejtuar në jetë. "Kohë të vështira" është një prej romaneve që shënojnë pjekurinë artistikë të Çarls Dikensit, një makineri bluese ku përzihen elementet e veprës së tij me një fund që ka karakterin e një përralle.

Data sheet

pages376
ISBN978-99956-86-72-7
RedaktoriRexhep Hida
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiKlodian Briçi