Kanuni i Lekë Dukagjinit i plotësuar View larger

Kanuni i Leke Dukagjinit i plotesuar

Grup autorësh FRA0097

New product

Përshkrim i shkurtër

Lexuesit, por edhe studiuesit tashma kanë mundësi të njihen me ketë përpunim të Kanunit të Lekë Dukagjinit për ta lexue, por edhe për të ba krahasimet me botimin anastatik të kanunit të vitit 1933. Kanuni, botimi i dytë ashi i pajisun me nji aparat kritik, tue ndjekë metodën filologjike bashkëkohore. Edhe Kanuni i vitit 1933 gjendet pranë Botimeve Françeskane.

 

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Franceskane
ISBN9789995697761
Viti i botimit2018

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

29 other products in the same category:

More info

Vepra e mbetun në daktiloshkrim, asht përgatitë në atë kohë nga At Benedikt Dema dhe avokat Emid Tedeschini. 1500 kopjet e botimit të vitit 1933 kishin mbarue me kohë.

At Bendeikt Dema që ish kujdes për botimin e vitit 1933, ngarkohet nga Provinca Françeskane me ba nji botim të dytë, tue e plotsue të parin përmes shënimeve të Át Shtjefën Gjeçovit. Natyrisht kodifikimin tue ia besue juristit të njoftun Z. Tedeschini. Daktiloshkrimi nuk u botue në atë kohë.

Simbas të gjitha gjasave punimi i dytë i Kanunit të Gjeçovit asht shfrytzue prej studiuesve në kohën e komunizmit, por pa u citue autori dhe përgatitësit e veprës. Daktiloshkrimin e kemi marrë prej bibliotekës së Át Vinçenc Malaj, OFM.

Data sheet

Lloji i botimitHard Cover
pages210
ISBN9789995697761
RedaktoriAt Vitor Demaj, At Mirash Marinaj
Viti i botimit2018
Vendodhja e botimitLezhe
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveribotim identik
I ri1