I ri Kanuni i Lekë Dukagjinit i plotësuar Shiko më të madhe

Kanuni i Leke Dukagjinit i plotesuar

Grup autorësh FRA0097

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Lexuesit, por edhe studiuesit tashma kanë mundësi të njihen me ketë përpunim të Kanunit të Lekë Dukagjinit për ta lexue, por edhe për të ba krahasimet me botimin anastatik të kanunit të vitit 1933. Kanuni, botimi i dytë ashi i pajisun me nji aparat kritik, tue ndjekë metodën filologjike bashkëkohore. Edhe Kanuni i vitit 1933 gjendet pranë Botimeve Françeskane.

 

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Franceskane
ISBN9789995697761

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

28 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vepra e mbetun në daktiloshkrim, asht përgatitë në atë kohë nga At Benedikt Dema dhe avokat Emid Tedeschini. 1500 kopjet e botimit të vitit 1933 kishin mbarue me kohë.

At Bendeikt Dema që ish kujdes për botimin e vitit 1933, ngarkohet nga Provinca Françeskane me ba nji botim të dytë, tue e plotsue të parin përmes shënimeve të Át Shtjefën Gjeçovit. Natyrisht kodifikimin tue ia besue juristit të njoftun Z. Tedeschini. Daktiloshkrimi nuk u botue në atë kohë.

Simbas të gjitha gjasave punimi i dytë i Kanunit të Gjeçovit asht shfrytzue prej studiuesve në kohën e komunizmit, por pa u citue autori dhe përgatitësit e veprës. Daktiloshkrimin e kemi marrë prej bibliotekës së Át Vinçenc Malaj, OFM.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe210
ISBN9789995697761
RedaktoriAt Vitor Demaj, At Mirash Marinaj
Viti i Botimit2018
VendodhjaLezhe
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveribotim identik