Rrota e kuqe, - Gusht 1914 - vell. 2

Aleksandr Solzenicyn FNK0239

New product

Përshkrim i shkurtër

Romani Rrota e kuqe ka 10 vëllime, të cilave Aleksandër Sollzhenicin i kushtoi plot 20 vjet krijimtari në periudhën 1971-1991. Mbi bazën e një dokumentacioni shumë të pasur analizohen shkaqet e fitores së revolucionit në Rusi; dobësia e pushtetit carist, degradimi i fesë dhe radikalizmi shoqëror. Është një sagë historikë në rrënjët e së cilës gjenden shkaqet e shoqërive komuniste, jo vetëm në Bashkimin Sovjetik.... Ky është vëllimi i dytë i sagës

 

More details

905 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928251282
Viti i botimit2018

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Rusia ndodhet buzë humnerës; digjeshin çifligje, shpërthenin bomba, rebeloheshin njësi ushtarake, vepropnin gjykata ushtarake lokale... por duhej parë tutjt, drejt së ardhmes për të ecur përpara... përmes një sistemi reformash të menduara mirë. Duke i ndërprerë turbullirat me forcë fizike, qeveria ndërkohë synonte të vinte në veprim dhe ta ripërtërinte forcën morale, sidomos në drejtim të reformës së tokës.

Brezat e ardhshëm do të na kërkojnë llogari. Ne do të përgjigjemi para tyre përse kemi rënë shpirtërisht, përse kemi kaluar në pasivitet dhe në një farë dobësie prej pleqsh, duke humbur besimin ndaj popullit rus.

Nyja e fatit rus ndodhet në fshat. Shteti nuk duhej kuruar duke filluar nga shoqëria e lartë, ku kishte degjenerim dhe infeksion, ku nëpunësit ishin përfshirë në rutinën e shërbimit, ku çifligarët bënin jetë të shthurur dhe mungonte detyrimi.

.... Para së gjithash shteti duhej të kishte këmbë të forta, prandaj shërimi duhej filluar nga këmbët... nga fshatarësia. Asnjë zhvillim i shëndoshë nuk mund të kryhej veçse nëpërmjet fshatit.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages620
ISBN9789928251282
RedaktoriRexhep Hida
Viti i botimit2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanNikolla Sudar
I ri1