Shtepia e Matriones

Aleksandr Solzenicyn FNK0196

New product

Përshkrim i shkurtër

Një tjetër kryevepër e Aleksandër Solzhenjicin vjen në gjuhën shqipe: Shtëpia e Matrionës, një histori e madhe, e rrëfyer thjeshtë në një fshat rus. Jeta e një të dënuari që sapo del nga burgjet dhe e fillon jetën në një shtëpi të vogël me qira. Një ngjarje me simbolikë të madhe në Rusinë kur sapo Stalini ishte ndarë nga jeta

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928203731

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një i ri, i cili luan edhe rolin e rrëfimtarit në këtë histori, del nga burgu dhe kërkon një punë të cilën e gjen në një fshat në një provicën ruse. Atje ai jeton në një shtëpi të vogël me qira të Matrjona Vasilievna.

Historia merret me dy personazhet që jetojnë së bashku, me fokus jetën e ngarkuar të Matrjona dhe fundin tragjedik. Gjithësesi, historia zhvillohet duke filluar nga vera e vitit 1953, pas vdekjes së Stalinit.

Matrjona është një karakter shumë i veçantë. Autori i vë njerëzit para. Ai padyshim mori vendimin e ndërgjegjshëm që të mos e mbingarkonte me simbolizëm historinë e cila mbetet e thjeshtë.

Data sheet

pages265
ISBN9789928203731
Shtëpia botueseFan Noli
Published year2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiNikolla Sudar
I ri1