A mund te jete mendja e qete ? View larger

A mund te jete mendja e qete ?

Jiddu Krishnamurti A-005679

New product

Përshkrim i shkurtër

Proza e tij magjepsëse i kthen historitë e takimeve të tij reale me kërkues shpirtërorë në mbarë botën në dialogë të ngjashëm me fabulat. Kohët e vështira kërkojnë përgjigje të pastra si kristali dhe njohuritë depërtuese të Krishnamurtit do t’i frymëzojnë, do t’i sfidojnë dhe do t’i provokojnë lexuesit që të kërkojnë brenda vetes së tyre dhe t’u qasen konflikteve dhe kërkesave të jetës me kurajë dhe gjakftohtësi.

More details

1088 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951721936

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

21 other products in the same category:

More info

A është e mundur ta gjejmë paqen e përhershme në jetën e përditshme? Si do t’ia japim mundësinë brezit të ardhshëm që ta bëjë botën një vend më të mirë? Çfarë do të thotë në të vërtetë të jesh i vetëdijshëm?

Në këto relacione personale të botuara kohët e fundit, mësuesi i mirënjohur Judu Krishnamurti (1895-1986) shpalos edhe një herë stilin e tij mësimor të pandryshueshëm dhe urtësinë e tij të thellë teksa eksploron natyrën e përvojës së jetuar, detajet e kthimit të vëmendjes te vetvetja dhe se si të jetojmë një jetë të përmbushur.

VLERESIME

“Unë mendoj se pikëpamja e Krishnamurtit për kohën tonë është se njeriu duhet të mendojë vetë dhe jo të ndikohet nga ndonjë besim i jashtëm apo nga autoritetet shpirtërore.”

Van Morrison

“Ta dëgjoje Krishnamurtin ishte njëlloj si të dëgjoje një ligjëratë të Budës... një autoritet i lindur dhe tepër i fuqishëm.”

Aldous Huxley

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages295
ISBN9789951721936
Published year2020
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1