Reduced price! Mbreteria dardane View larger

Mbreteria dardane

Luan Përzhita BAT0039

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky botim shënon përpjekjen e parë në këtë fushë për njohjen e plotë të historisë 2400- vjeçare që kaloi populli shqiptar i Kosovës. Në mënyrë sintetike, libri pasqyron rrugën e gjatë mijëravjeçare të Kosovës së sotme, e cila në antikitet njihej nga emri i fisit ilir Dardan.

More details

498 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789994380770

460 Lekë

-8%

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Komente mbi dardanët "Dardanët kthyen flamujt dhe u vendosën në radhë të rregullt përballë armikut... Beteja u zhvillua njëlloj si në një luftë të vërtetë... U vranë pak, të plagosur pati shumë, por asnjë nuk u zu rob, sepse në raste të rralla dalin nga rradhët e tyre dhe të shtrënguar, të gjithë së bashku, luftojnë ose tërhiqen." Tit Livi, historian i kohës antike "Diku te dardanët evropianë, të cilët jetojnë përtej kufinjve të epidamnasve, pranë fortesës Bederiana, gjendet një fshat me emrin Tauris, ku ka lindur perandori Justinian, themelues i perandorisë botërore." Prokopi i Cezaresë, historian i Justinianit

Data sheet

pages96
ISBN9789994380770
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë