Shqiperia dhe ShBA ne Arkivat e Uashingtonit View larger

Shqiperia dhe ShBA ne Arkivat e Uashingtonit

Haris Silajdzic BDI0175

New product

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër, autori nënvizon punën këmbëngulëse të atdhetarëve shqiptarë për ta rreshtuar vendin e tyre në krah të palës së fituar, si dhe krijimin e miqve të Shqipërisë. Silajxhiçi i kushton vëmendje edhe ndikimit të shoqërisë "Vatra" mbi delegacionin amerikan në Konferencën e Paqes dhe rrjedhimisht qëndrimit amerikan për këtë çështje.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992731389
Viti i botimit1999

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri"Shqipëria dhe SHBA në arkivat e Uashingtonit" na jep një pasqyrë të gjerë e dokumentare të marrëdhënieve të SHBA me Shqipërinë që nga fillimet e shekullit të kaluar. Në vëllim, përfshihen momentet dhe vëmendjet kryesore të këtyre raporteve si psh. puna e Kryqit të Kuq Amerikan, Shkolla Teknike e Tiranës, qëndrimi amerikan gjatë Konferencës së Paqes në Paris, marrëdhëniet me fqinjët, kompanitë amerikane të naftës në Shqipëri, raportet me Mbretërinë Shqiptare deri në prag të fillimit të Luftës ll Botërore etj. Dr. Haris Silajxhiç është studiues dhe politikan boshnjak. Karriera e tij akademike mbulon dy fusha: studimet arabo - islamike dhe historinë e diplomacisë. Ka mbrojtur doktoraturën me temë: "Marrëdhëniet diplomatike amerikano - shqiptare" dhe ka botuar dy libra: "Shqipëria dhe SHBA në arkivat e Uashingtonit" dhe "Lëvizja Kombëtare Shqiptare në shtypin e Bosnjë - Hercegovinës", si dhe shumë artikuj shkencorë në fushat përkatëse.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages231
ISBN9992731389
RedaktoriFaik Lama
Viti i botimit1999
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiXhelal Fejza
HistoryAlbania