Ali Pasha dhe Bushatllinjte ne dokumentet ruse View larger

Ali Pasha dhe Bushatllinjte ne dokumentet ruse

Grigorij L. Arsh A-008420

New product

Përshkrim i shkurtër

Periudha e sundimit turk në Ballkan ka të bëjë me faqe të historisë pak të studiuara. Për sa i përket Shqipërisë dhe Greqisë, në këtë drejtim është bërë shumë pak. Materialet e pasura që ka në arkivat e BRSS për historinë e Shqipërisë dhe të Greqisë pothuajse nuk janë studiuar.

More details

999 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928353559
Viti i botimit2022

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Materialet e pabotuara, që ruhen kryesisht në Arkivin e Politikës së Jashtme të Rusisë, shërbyen si burimi kryesor për shkrimin e kësaj vepre. Ato janë informacione të konsujve rusë dhe agjentëve të tjerë politikë që ndodheshin në Ballkan dhe në rajonin e Adriatikut.

Gjithashtu, informacionet e ambasadorëve rusë nga Kostandinopoja janë të rëndësishme, para së gjithash, nga këndvështrimi i marrëdhënieve reciproke të sundimtarëve të pashallëqeve me Portën e Lartë.

Materialeve arkivore janë ato që kanë të bëjnë me përshkrimin e Shqipërisë dhe promemoriet për sundimtarët feudalë shqiptarë (kryesisht për Ali – pashën), të përpiluara nga diplomatët rusë.

Përveç arkivit të politikës së jashtme të Rusisë, materiale të çmuara për këtë monografi u gjetën dhe në arkivin shtetëror qendror të flotës ushtarako – detare në Leningrad.

 

***

"Pano Biçili, konsull i përgjithshëm i Rusisë në Shqipëri në vitin 1785, kuptonte me Shqipëri rajonin e gjerë të gadishullit të Ballkanit nga Mali i Zi deri në Peloponez. Në ato kohë, përcaktimi i pranuar nga të gjithë, i kuptimit gjeografik Shqipëri, ende nuk ekzistonte. Shumica e shkrimtarëve bashkëkohës pajtoheshin me atë që kufiri jugor i Shqipërisë është Arta, megjithëse kishte edhe autorë, si dhe Biçili, që përfshinin në përbërje të Shqipërisë dhe Akarnaninë. Pra, në përbërje të Shqipërisë përfshihej pjesa më e madhe e Greqisë Perëndimore.

Shqipëria atëherë shpesh ndahej në të sipërme dhe të poshtme, ose në Iliri dhe Epir. Rajoni në veri të Durrësit quhej Iliri, në jug – Epir (nganjëherë kufiri ndërmjet tyre zhvendosej më tej në jug, deri në lumin Vjosa). Epiri ndahej në i vjetri dhe i riu. Rajoni në jug të Himarës quhej Epiri i vjetër, ndërsa në veri – Epiri i ri."

Grigorij L. Arsh- Akademia e Shkencave e BRSS

***

Vlerësime për Ali Pashën:

“Pa arsim, por i pajisur me një mendim të shëndoshë shumë të mirë, me mendje të mprehtë, urtësi të rrallë, kujtesë të habitshme, trim në fushën e betejës, i vendosur në synimet e tij, këmbëngulës në iniciativat e tij, energjik dhe i arsyeshëm në sjelljen e tij.

J. Bessier, nëpunës i lartë i administratës franceze

“Sundimi i Ali Pashë Tepelenës përbën një epokë të rëndësishme në historinë e Shqipërisë së Jugut, duke qenë se ajo mbylli epokën e të drejtës të më të fortit për këtë vend, me faktin që e bashkoi atë nën grushtin e tij, duke shpartalluar pushtetin e prijësve vendas. Në sajë të këtyre ndryshimeve politike, fitoi tregtia e Shqipërisë së Jugut, që mori zhvillim të madh dhe filloi të kërkojë rrugë të reja."

J.Hahn, diplomat, filolog dhe specialist austro-hungarez për historinë, gjuhën dhe kulturën shqiptare.

**

Vlerësime për Mahmud pashë Bushatin:

“Qeverisja e Mahmud Pashës kishte shumë anë pozitive për popullsinë. Para së gjithash, ai i dha fund arbitraritetit të taksambledhësve të sulltanit.

Në zotërimet e tij Mahmud – pasha vendosi qetësinë dhe rregullin, që e vërtetojnë njoftime të shumta.

Politika e tij ndihmoi zhvillimin e tregtisë dhe të zejtarisë. Shkodra, gjatë kohës së Mahmud – pashës, pati lulëzim të madh, ishte qyteti më i madh i Shqipërisë dhe një nga qendrat më të rëndësishme tregtaro – zejtare të Turqisë evropiane.”

A. Gjika Konsull rus

“I ri, trim dhe me iniciativë, Mahmud Bushati duke u mbështetur në ushtrinë e madhe me ushtarë trima dhe të qëndrueshëm, filloi luftën energjike për zgjerimin e kufijve të pashallëkut të tij.”

Bulgakov, Ambasadori rus në Turqi,

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages376
ISBN9789928353559
Viti i botimit2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI tretë
PërkthyesiVladimir Bregu
I ri1