Fjaloret e shqipes me turqishten View larger

Fjaloret e shqipes me turqishten

Xhevat Lloshi MAS0020

New product

Përshkrim i shkurtër Libri i prof. Xhevat Lloshit merr në shqyrtim thuajse të gjitha veprat, artikujt e studimet që trajtojnë elementet turke të gjuhës shqipe, që me gjurmët e para në shekullin e XVIItë, duke filluar me shënimet e Evlija Çelebiut më 1662.

More details

199 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319135

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Libri i prof. Xhevat Lloshit merr në shqyrtim thuajse të gjitha veprat, artikujt e studimet që trajtojnë elementet turke të gjuhës shqipe, që me gjurmët e para në shekullin e XVIItë, duke filluar me shënimet e Evlija Çelebiut më 1662. Autori thekson se depërtimi i një numri jo të vogël turqizmash në gjuhën shqipe vjen edhe sepse nuk kishte ndonjë shtysë për ti përkthyer shqip fjalët e turqishtes në rrethanat e dygjuhësisë. Gjendje të cilën, Rilindja Kombëtare u mundua ta ndryshonte duke nisur pastrimin e shqipes nga huazimet turke, dhe me gjetjen e fjalëve të barasvlefshme, duke përpunuar kështu një leksik të ri të shqipes në krahasim me turqishten, për plotësimin e shqipes së shkruar në ato fusha ku më parë nuk ishte lëvruar. Autori merr në studim hartimin e fjalorëve turqishtshqip, sidomos pas vitit 1990. Objekt i studimit të tij janë fjalorë, fjalës e lista turqizmash duke filluar me listat e fjalëve të A. von Harfit, e duke u ndalur gjerësisht te fjalorët terminologjikë dhe te Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe i Tahir Dizdarit. Autori ka synuar të saktësojë disa pohime që janë bërë në natyrën e huazimeve, duke vënë në dukje ndihmesën që kanë dhënë autorët e fjalorëve të ndryshëm në këtë fushë.

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages238
ISBN9789928319135
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë