Categories

Specials

List of products by supplier: Zenit

per page
Showing 65 - 91 of 91 items
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Një ndër poetët më të rëndësishëm të gjuhës gjermane të periudhës së pasluftës. Paul Celani (pseudonim i Paul Antschelit) u lind më 23 nëntor 1920 në një familje hebreje në Cernăuți (Czernoëitz) të Bukovinës, asokohe në Mbretërinë e Rumanisë (sot Chernivtsy, në Ukrahinë).

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë Out of stock

  Ky libër trajton këtë rrymë si lëvizje letrare dhe ideore, në të cilën ka kaluar bota

  600 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Vëllim me poezi

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Po, Fante pati efekt të madh mbi mua. Fante ishte hyu im dhe unë e dija se hyjnitë duhen lënë të qetë, nuk mund t'u shkelje pragun ashtu si duke lozur. Prapë më pëlqente të hamendja se ku mund të kishte jetuar në Angel's Flight dhe s'më dukej e pamundur që të jetonte akoma aty.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Don kishoti dhe Sanço janë bashkëbisedues idealë. Ajo që e lidh Donin me shqyrtarin e tij, është pjesëmarrja e ndërsjelltë në atë që quhet ‘’rregulli i lojës’’, ndërsa ndërsjelltësia e tyre është një dashuri noprane për sho-shok. Nuk di të ketë në letërsinë perëndimore një tjetër miqësi që të mund të përqaset me të, me një fjalë, që të mbështet kaq...

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  320 Lekë 400 Lekë -20% In Stock

  320 Lekë
  400 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Përkthimi i shënimeve të John Foster Fraser në shqip do t'i shtonte materiale me vlerë historiografisë shqiptare, e cila po mbledh dhe shqyrton të gjitha veprat e autorëve të huaj, të cilët kanë shkruar apo studiuar Shqipërinë nga këndvështrime të ndryshme. Përshkrimet e tij për relievin, tipologjinë, virtytet dhe psikologjinë e shqiptarëve dhe...

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë Out of stock

  Mit'hat Frashëri ishte kreu i Kongresit të Manastirit, ministër në qeverinë e Ismail Qemalit, Ministër Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në vitet '23-'25 në Athinë, e më pas një nga themeluesit e Partisë Nacionaliste, Mit'hat Frashëri, nuk u bë pjesë e asnjë kurrikule shkollore në Shqipëri gjatë regjimit komunist. Por Mit'hat Frashëri ishte një nga...

  400 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  400 Lekë Out of stock

  Mit'hat Frashëri ishte kreu i Kongresit të Manastirit, ministër në qeverinë e Ismail Qemalit, Ministër Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në vitet '23-'25 në Athinë, e më pas një nga themeluesit e Partisë Nacionaliste, Mit'hat Frashëri, nuk u bë pjesë e asnjë kurrikule shkollore në Shqipëri gjatë regjimit komunist. Por Mit'hat Frashëri ishte një nga...

  400 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  8 000 Lekë Out of stock

  Album – antologjia "Skënderbeu, Heroi Kombëtar Shqiptar, Atlet i Krishtit, Mbrojtës i Europës" që po botojmë me rastin e "Vitit Skënderbeu – 2018" është fryt i një pune shumëvjeçare, qëkurse nisëm të qëmtojmë me syrin e antologjistit, aty nga fundi i viteve 90 të shekullit të kaluar, gjithçka historike me vlerë për Shqipërinë dhe shqiptarët nën penën e...

  8 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë Out of stock

  Ky botim del me rastin e 70-vjetorit të Çmimit Nobel, 1948, “për kontributin e tij të jashtëzakonshëm e pionier në poezinë e sotme”.

  800 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  500 Lekë Out of stock

  500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  500 Lekë Out of stock

  Një profesor filozofie në universitetet private të Tiranës kërkon me ngulm një bombë. Por për çfarë e përse? Ky tekst shoqërohet nga një bisedë imagjinare mes Enver Hoxhës dhe mjekut të tij në fund të jetës. Si në dy romanet më parë, autori e ka si skenë Tiranën e këtyre dhjetë viteve të fundit të post tranzicionit.

  500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Një traktat brilant mbi artin e poezisë, i shkruar nga Ezra Pound, një prej poetëve më të mëdhenj të shekullit të XX.

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim janë përmbledhur tregimet: "Episodi Kugelmas" të Woody Allen, "Kortezi dhe Montezuma" të Donald Barthelme, "Dëborë" nga Ann Beattie, "Sirena e Farit" e Ray Bradbury, "Katedralja" e Raymond Carver, "Një trëndafil për Emilinë" e William Faulkner, "Mund të të varin vetëm një herë" e Dashiell Hammett, "Kodrat sa Elefantë të Bardhë" e Ernest...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë Out of stock

  Tregimtarët më të mirë norvegjezë të dy shekujve të fundit vijnë në një antologji të përzgjedhur

  400 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  200 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim janë paraqitur tregimet: "Tetë shkrimtarë" i Michele Mari, "Deti" i Andreas Karkavicas, "Dorëshkrim i gjetur në një shishe" të Edgar Allan Poe dhe "Qyrku i Smernës" i Jorgo Skabardonis.

  200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë Out of stock

  Skandal që vërtet s'ka ndal! Udhëtimi selinean tej skajnatës mbetet unikal në historinë e shkrimit. Skandal i së Keqes dhe Mjerimit total, pllakosur sheshit jo si befasi të udhës, por si kanun kushtetues i ekzistencës dhe zemberek i vetë qenies, të cilit hipokrizia e dekorit të jargavitur moralist nuk i lëviz dot as qimen.

  1 200 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  500 Lekë Out of stock

  "Sakrifica jote është me e madhe se imja, o mbret", ia ktheu oshënari. "Si është e mundur? – Po ja, unë bëj fli botën e përkohshme, kurse ti bën fli botën e përjetshme".

  500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Megjithë përthyerjet që pëson gjatë përkthimeve (dhe natyrisht çdo përpjekje për t'i konvertuar dredhitë idiosinkratike të Joyce - it nuk shkojnë larg) Uliksi ka patur në letërsi një efekt që s'mund të krahasohet.

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Ky libër vjen si një sfidë e çuditshme kundër censurës, presionit politik, etj., që bën të mundur fjala e shkruar. Romani është konsideruar si një nga librat më të mirë të letërsisë greke dhe asaj europiane

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Zonja Bovari vjen edhe ne nje perkthim tjeter ne gjuhen shqipe fale punes se palodhur te shqiperuesit Hysen Sinani: Ky tekst eshte i shoqeruar edhe me rrefime te tjera dhe eshte hedhur ne qarkullim ne nje version botimi de-lux nga shtepia botuese Zenit

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë Out of stock

  Nëse gjithçka të shtin frikën, atëherë lexo këtë libër, por fillimisht më dëgjo: nëse qesh, do të thotë se ke frikë. Të duket se një libër është diçka pa jetë. Edhe mundet. Po sikur, siç ndodh, të mos dish të lexosh? A do të duhej të frikësoheshe...? A je vetëm? A ke ftohtë? A e di se deri në ç'pikë njeriu është "ti vetë"? Budalla? Dhe lakuriq?

  400 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
Showing 65 - 91 of 91 items