Filozofia ne oden e pasqyrave View larger

Filozofia ne oden e pasqyrave

Donatien Alphonse Francois de Sade ZEN0032

New product

Përshkrim i shkurtër

"Afrohuni dhe do të ndjeni të regëtijnë në kërmën e baltosur dhe të gjakosur, arteriet e shpirtit universal, venat e bymehura nga gjaku hyjnor. Ky gjiriz është i tëri i mbrujtur me pafundësi: në ato nevojtore ndjehet diçka prej zotit"

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789995660543

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"...Mbyllini veshët përpara vringëllimës së bajonetave, capëllimës së topave; mënjanoni vështrimin nga moçali i betejave të humbura ose të fituara; atë çast do të shikoni të dalë nga hija një fantazëm, madhështore, e shkëlqyeshme, e pashpjegueshme, do të shikoni të agojë mbi një epokë të tërë të mbjellë më yje, personalitetin madhështor dhe ndjellakeq të markezit de Sade. Për ata që duan t'i shkojnë deri në fund njohjes së njeriut, të lexosh veprën e Sade është jo vetëm e këshillueshme, por e domosdoshme. Swinburne "Për ata që duan t'i shkojnë deri në fund njohjes së njeriut, të lexosh veprën e Sade ëshë jo vetëm e këshillueshme, por e domosdoshme." Georges Bataille në botimin e librit "La philosophie dans le boudoir

Data sheet

pages206
ISBN9789995660543
Published year2008
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiHysen Sinani