Te jesh i bukur dhe te vdesesh

Kostis Palamas LIT0002

New product

Përshkrim i shkurtër

Kosta Palamas është ndër tregimtarët dhe poetët më të mirë të letërsisë klasike greke të shekullit të XX dhe novela e tij “Të jesh i bukur dhe të vdesësh” i rikthehet komunikimit me lexuesit shqiptar pas rreth 30 vjetësh

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botime Literatus
ISBN9786188211414
Viti i botimit2016

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë vëllim me tregime dhe novela janë të përfshirë:

Të jesh i bukur dhe të vdesësh

Një udhëtar në një fshat

Besëprerë

Shkolla dhe shtëpia

Ky vëllim është përgatitur nga shtëpia botuese “Literatus” në Selanik, me përkthyes Stavri Dajo.

Palamas është një personalitet poliedrik që dominoi letërsinë greke për gjysmë shekulli. Ai ishte poet, dijetar dhe përcjellës i mendësisë kombëtare greke.

Proza tregimtare e Palamas dallohet për konceptime interesante figurative, për përshkrime të gjalla, për figura të besueshme dhe jetësore, por në mënyrë të veçantë për lirizmin poetik dhe aftësinë e tij fjalëformuese, gjuhën e pasur dhe të punuar, cilësi këto që karakterizojnë gjithë veprën e këtij shkrimtari i njohur.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages137
ISBN9786188211414
RedaktoriEljona Zana
Viti i botimit2016
Vendodhja e botimitSelanik
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiStavi J. Dajo