Të jesh i bukur dhe të vdesësh Shiko më të madhe

Te jesh i bukur dhe te vdesesh

Kostis Palamas LIT0002

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kosta Palamas është ndër tregimtarët dhe poetët më të mirë të letërsisë klasike greke të shekullit të XX dhe novela e tij “Të jesh i bukur dhe të vdesësh” i rikthehet komunikimit me lexuesit shqiptar pas rreth 30 vjetësh

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botime Literatus
Fletët137
ISBN9786188211414

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë vëllim me tregime dhe novela janë të përfshirë:

Të jesh i bukur dhe të vdesësh

Një udhëtar në një fshat

Besëprerë

Shkolla dhe shtëpia

Ky vëllim është përgatitur nga shtëpia botuese “Literatus” në Selanik, me përkthyes Stavri Dajo.

Palamas është një personalitet poliedrik që dominoi letërsinë greke për gjysmë shekulli. Ai ishte poet, dijetar dhe përcjellës i mendësisë kombëtare greke.

Proza tregimtare e Palamas dallohet për konceptime interesante figurative, për përshkrime të gjalla, për figura të besueshme dhe jetësore, por në mënyrë të veçantë për lirizmin poetik dhe aftësinë e tij fjalëformuese, gjuhën e pasur dhe të punuar, cilësi këto që karakterizojnë gjithë veprën e këtij shkrimtari i njohur.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët137
ISBN9786188211414
RedaktoriEljona Zana
V. Bot2016
VendodhjaSelanik
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiStavri J. Dajo