Ditaret e Adamit dhe Eves

Mark Twain KOM0003

New product

Përshkrim i shkurtër

Shkruar në fund të karrierës së Twain-it, "Ekstraktet nga Ditari i Adamit" u botuan së pari në 1897 dhe "Ekstraktet nga Ditari i Evës" në vitin 1905. Adami i Twain ishte bazuar në veten e tij ndërsa Eva ishte modeluar pas gruas së tij Livy. Ishte e përshtatshme që këto dy ese të bashkoheshin së bashku në një paketë.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Kompass
ISBN9789928444523

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Pjesë nga libri:

Adami: "Ata janë djem; e mësuam këtë vite më parë. Ardhja e tyre në atë formë të vogël, të papjekur, ishte për ne si gjëzë; nuk ishim mësuar me këtë. Tani kemi dhe disa vajza. Abeli është djalë i mbarë, por nëse Kaini do të kishte qëndruar ari, kjo do të kishte qenë më mirë për të. Tani e kuptoj që në fillim e kisha gabim për Evën; është më mirë të jetosh jashtë Kopshtit me të sesa brenda tij dhe pa të. Në fillim mendoja që ajo fliste shumë por do të jem i pikëlluar kur ky zë të bjerë në heshtje dhe të largohet nga jeta ime. Bekuar qoftë gështenja që na bëri bashkë e më mësoi mirësinë e zemrës së saj dhe ëmbëlsinë e shpirtit të saj!"

Eva: "Kopshtin e humbëm, por unë kam gjetur ATË: dhe jam e kënaqur. Ai më dashuron aq mirë sa mundet. Unë e dashuroj me gjithë fuqinë e natyrës sime pasionante dhe kjo mendoj se është e përshtatshme për rininë dhe gjininë time. Nëse e pyes veten se pse e dua, kuptoj që nuk e di dhe nuk dua aq shumë ta di. Kështu që, supozoj që kjo lloj dashurie nuk është produkt i arsyetimit dhe statistikave, si dashuria për reptilët apo kafshët e tjera. Mendoj që kështu duhet të jetë."

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages82
ISBN9789928444523
Shtëpia botueseExtrats from Adam's and Eve's diary
RedaktoriJulian Wineti etj.
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiLindita Komani