Bota qe erdhi prej te ftohtit View larger

Bota qe erdhi prej te ftohtit

Gabriel Partos BCA050

New product

Përshkrim i shkurtër

Kur lufta filloi, nuk u bë kurrfarë deklarate për shpalljen e saj, dhe kur mbaroi kurrë farë parade për fitoren nuk pati. Kështu citon Gabriel Partos, në librin e tij, një analizë për Luftën e II-të Botërore. Citimi i Partos është kambanë e fortë për kaosin në të cilën gjendet bota sot dhe për shumë pikëpyetje të së nesërmes.

More details

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Gabriel Partos paraqet një vështrim mbi Luftën e Ftohtë të parë me syrin e Lindjes dhe të Perëndimit. I mbështetur në rreth 200 intervista të zhvilluara për një cikël emisionesh për Shërbimin Botëror të BBC-së, ky libër trajton disa nga temat dhe ngjarjet madhore të dekadave të pasluftës. Duke shfrytëzuar pjesë nga këto intervista, Gabriel Partos u jep mundësi protagonistëve nga Lindja dhe Perëndimi të thonë ato që dinë. Pavarësisht nëse janë vendimmarrës apo viktima të vendimeve, ata shpalosin rrëfime domethënëse mbi përvojat e përjetuara, dhe shumë syresh flasin për herë të parë publikisht. Kjo ndërthurje e fjalës së shkruar me fjalën e folur është rezultat i një bashkëpunimi të frytshëm midis Institutit Mbretëror për Çështjet Ndërkombëtare dhe Shërbimit Botëror të BBC-së.

Data sheet

pages293
RedaktoriMargalina Sina
Published year1995
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiStavri Pone