Princi dhe i varfri View larger

Princi dhe i varfri

Mark Twain RED0045

New product

Përshkrim i shkurtër

“Princi dhe i varfri” është përpjekja e parë e Mark Tuein për të lëvruar fiksionin historik. E vendosur në vitin 1547, kjo është historia e dy djemve të rinj, të cilët janë identikë në paraqitje: Tom Kanti – një varfanjak i cili jeton me babain e tij abuziv, dhe Princi Eduard, djali i mbretit Henri VIII.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Redona
ISBN97899927999676

350 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Tom Kanti, djali më i vogël i familjes, gjithmonë ka dëshiruar një jetë më të mirë, i inkurajuar nga prifti i krahinës, i cili ndërkohë e kishte mësuar të shkruante dhe lexonte. Një ditë, duke ardhur vërdallë pallatit, ai sheh princin, i cili e fton brenda. Djemtë janë të mahnitur nga ngjashmëria fizike, ndërkohë që flasin me njëri-tjetrin për jetën krejt të kundërt që kanë.

Dy djemtë vendosin të ndërrohen përkohësisht. Kështu, princit i duhet të shpëtojë nga brutaliteti i babait të Tomit, ndërsa këtij të fundit i duhet të mësohet me mënyrat e sjelljes mbretërore.  Kështu nisin aventurat e dy djemve dhe në fund secili kthehet në vendin që i takon, duke ruajtur miqësinë me njëri-tjetrin.

Data sheet

pages180
ISBN97899927999676
Shtëpia botueseRedona
Published year2001
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiDonika Budo