Komedia e keqkuptimeve (HC) View larger

Komedia e keqkuptimeve (HC)

William Shakespeare BO0190

New product

Përshkrim i shkurtër "Komedia e keqkuptimeve" është një nga pjesët më të hershme të Shekspirit. Ajo është edhe komedia më e shkurtër dhe një nga më komiket, ku humori krijohet pothuajse krejt, përveç lojërave të fjalëve, nga identitetet e gabuara dhe qesharake.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928164001

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"Komedia e keqkuptimeve" (së bashku me "Shtrëngatën") është njëra nga dy pjesët e vetme të Shekspirit ku mund të vëzhgohen elementet klasike. Ajo është përshtatur për opera, për shfaqje skenike, muzikal etj. "Komedia e keqkuptimeve" rrëfen historinë e dy palëve të ndryshme binjakësh identikë, të cilët u ndanë aksidentalisht që kur lindën. Antifoli i Sirakuzës dhe shërbëtori i tij, Dromioja i Sirakuzës, arrijnë në Efes, i cili rezulton se është vendlindja e vëllezërve të tyre binjakë, Antifolit të Efesit dhe shërbëtorit të tij, Dromios së Efesit. Kur sirakuzianët ndeshen me miqtë dhe familjet e binjakëve të tyre, një sërë fatkeqësish të bazuara në identitetet e gabuara shpien në rrahje, në joshje prej djalli, në arrestimin e Antifolit të Efesit dhe në akuzimin e rremë për tradhti, vjedhje, çmenduri dhe pushtim nga shejtani.

Data sheet

pages136
ISBN9789928164001
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë