Njerezit dhe ingranazhet

Ernesto Sabato A-002707

New product

Përshkrim i shkurtër

Ernesto Sabato është ndër shkrimtarët më të mëdhenj botëror, i çmuar për autencitetin, guximin dhe dijen, dnë të cilën bashkohet mjeshtrisht arti dhe shkenca. Në veprat e tij krahas mendimeve të thella, shfaqet edhe një qëndrim thellësisht humanist. I tillë vjen edhe ky libër me ese brilante të shkruar nga autori në vite të ndryshme

More details

898 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OM
ISBN9789951632447
Viti i botimit2018

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Esetë që përfshijnë këtë libër janë strukturuar në bazë të disa kapitujve: Thelbi i Rilindjes; Universi abstrakt, Rebelimi i njeriut dhe “Artet dhe letrat në krizë”. Këtu ka shumë tema që kanë të bëjnë me raportet e qenies njerëzore me natyrën, zhvillimin, shkencën, iluzionin, shtetin, dijen, ideologjitë, ekzistëncën e tij. Mendja brilante e Sabatos hedh teza, ide dhe mendime që vlejnë në çdo kohë.

Ky libër është përkthyer nga Orjeta Stafasani dhe është vlerësuar si libri më i mirë i përkthyer i vitit 2017 nga Ministria e Kulturës së Kosovës.

 

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages167
ISBN9789951632447
Shtëpia botueseHombres y engranajes
RedaktoriAg Apolloni
Viti i botimit2018
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiOrjeta Stafasani
I ri1