Shen Meria e Parisit (HC) View larger

Shen Meria e Parisit (HC)

Victor Hugo BUE207

New product

Përshkrim i shkurtër

Romani i Viktor Hygoit Shën Mëria e Parisit, i botuar më herët me titullin Katedralja e Parisit është një përkthim i shkëlqyer i Bujar Dokos, përkthyesit tonë të njohur. Që në fillim na duhet të vëmë në dijeni peripecitë që heq ky libër nga dashamirësia e atyre që e botojnë inkognito dhe pa të drejta. Por kjo ndodh rëndom në Shqipëri dhe pikërisht për këtë të vjen keq. Megjithatë, duke dashur të vëmë në dijeni lexuesin për botimin tonë korrekt (Uegen) i kumtojmë se ky roman është botim i kësaj shtëpie botuese dhe se kjo ka të bëjë vetëm me punën përkthyese të Bujar Dokos e, natyrisht jo të përkthyesve të tjerë...

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN99927-48-81-9
Viti i botimit2003

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Shën Mëria e Parisit është një vepër e madhe, e përfshirë në të gjitha programet e letërsisë botërore dhe me një rrezatim të gjerë formues, letrar, estetik, social, njohës dhe pse jo psikologjik. Hygoi, duke qenë një nga shkrimtarët më të mëdhenj të botës, nëpërmjet përkthimit të Bujar Dokos, na ka dhënë një libër të madh, të fuqishëm, plot ekstravagancë dhe dinjitet njerëzor, me një galeri të pasur personazhesh, nga më të spikaturit, të cilët, ndonëse krijime të autorit të madh, kanë fituar qytetarinë e ekzistencës reale, si një e vërtetë e patjetërsueshme, që nuk mund të ndryshohet dot kurrë më. Personazhet e Shën Mërisë së Parisit jetojnë dhe janë tek secili, në mendje e në zemër, janë në të folurën e patjetërsueshme, janë të fuqishëm, të bukur, krijues, elegantë, mizorë, të etur e plot dashuri. Kushdo që i sjell në mëndje i përflet, komunikon me ta dhe botën e tyre reale e jo virtuale, shpreh besim dhe energji, konsumon ndjenja dhe mendime, pra me një fjalë jeton dhe kur i duhet secili prej tyre tregohet pragmatist duke i përdorur, nganjëherë edhe pa mëshirë. Shën Mëria e Parisit (Katedralja e Parisit) nuk është një shpikje e re, nuk është një prishje ekuilibri, nuk u njoh për herë të parë, por, sidoqoftë, libri i madh është në duart e lexuesve, i madhërishëm, i bukur, tërheqës, i sinqertë dhe mjaft edukativ, i kohës, hera-herës edhe i pamëshirshëm, duke kuturisur edhe të jetë plotësisht i kohës që jetojmë, një veçori krijuese kjo e të gjithë shkrimtarëve të mëdhenj!...

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages412
ISBN99927-48-81-9
Viti i botimit2003
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiHajri Zotomadhi