Nje bote femerore View larger

Nje bote femerore

Sveva Casati Modignani BD0195

New product

Përshkrim i shkurtër

Një romancë pasionante, në qendër të së cilës është një protagoniste e vetme : Martina, një femër e lirë dhe jonkonformiste që mendon të sjell në jetë tre fëmijë me tre burra të ndryshëm, pa u martuar me asnjërin prej tyre. Një zgjedhje në emër të feminizmit .

More details

497 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994301768

950 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Romani Një botë femërore është një pohim drithërues dhe krenar i amësisë. Personazhi rreth të cilit shtjellohet e gjithë historia është Martina, një figurë e veçantë, plotësisht e vetëdijshme për prirjen më të qenësishme të femrës: atë të krijimit të jetës. Këtë prirje, që qëndron përmbi feminizmin, do ta shprehë për të ndjekur rrjedhën e feminilitetit: do të sjellë në jetë tri vajza me tre burra të ndryshëm dhe nuk do të martohet me asnjërin prej tyre. Ngjarja e saj e pazakontë fillon në vitet dyzetë dhe arrin deri në ditët tona, duke u ndërthurur me ato të së ëmës Vjena dhe gjyshes Ines. Na shpërfaqen portrete me të vërtetë mbresëlënëse për nga origjinaliteti i tyre. Ky roman është një vepër korale, e ngjeshur, mallëngjyese. Sveva Casati Modignani, ndërsa shtjellon një temë që u përket të gjitha grave, e parashtron atë me ndjeshmërinë e saj të zakonshme origjinale.

Data sheet

pages372
ISBN9789994301768
Published year2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
PërkthyesiGuri Shyti