Fabula Rasa View larger

Fabula Rasa

Agron Tufa BO0286

New product

Përshkrim i shkurtër

Personazhi i Agron Tufës, përmes një dueli real dhe metaforik vihet në kërkim të vetvetes drejt shpalimit të shtresimeve të identitetit moral, psikologjik, drejt profilit shpirtëror.

More details

5 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
Fletët280
ISBN9789928261465
Viti i botimit2018

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Komente mbi librin "Një vështrim i çuditshëm dhe përshkrim i historisë së një Uni, histori që i shtrin kufijtë nga lindja në vdekje, nga shpresa në dëshpërim, nga realizimi në dështim, histori që është Kohë, njëherësh e secilit dhe e askujt." Mark Marku "Proza e Agron Tufës është komplekse... këtu propozohet një botë alegorike jo si zëvendësuese e realitetit të jashtëm, por si dyzim i botës romanore." Virion Graçi "Proza e Agron Tufës është më e bukura që më ka qëlluar të lexoj në këto dhjetë vjetët e postkomunizmit." Ismail Kadare "Personazhi i Agron Tufës, përmes një dueli real dhe metaforik vihet në kërkim të vetvetes drejt shpalimit të shtresimeve të identitetit moral, psikologjik, drejt profilit shpirtëror." Ali Aliu "Proza e Agron Tufës tërhoqi menjëherë vëmendjen e kritikës për aftësitë narrative të autorit, për prirjen nga psikologjizmi dhe shkathtësia në krijimin e mjediseve dhe të karaktereve." Sadik Bejko "Në prozën e Agron Tufës s'ka "armik të jashtëm", s'ka ushtri pushtuese që djeg, burgos dhe përdhunon. Të gjitha këto ne i bëjmë vetë. Vetë burgosim, vetë internojmë, vetë rrahim, vetë përdhunojmë! Kë? Njëri tjetrin, pra. Vetë jemi armiku, rrjedhimisht antikoha e vetes sonë!" Abaz Veizi

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
Fletët280
ISBN9789928261465
Viti i botimit2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveRibotim