Cmim i reduktuar! Fabula Rasa Shiko më të madhe

Fabula Rasa

Agron Tufa BO0286

Libër i ri

18 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928261465

693 Lekë

-23%

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“Një vështrim i çuditshëm dhe përshkrim i historisë së një Uni, histori që i shtrin kufijtë nga lindja në vdekje, nga shpresa në dëshpërim, nga reali- zimi në dështim, histori që është Kohë, njëherësh e secilit dhe e askujt.”

Mark Marku

“Proza e Agron Tufës është komplekse… këtu propozohet një botë alegorike jo si zëvendësuese e realitetit të jashtëm, por si dyzim i botës romanore.”

Virion Graçi

“Proza e Agron Tufës është më e bukura që më ka qëlluar të lexoj në këto dhjetë vjetët e postkomunizmit.”

Ismail Kadare

“Personazhi i Agron Tufës, përmes një dueli real dhe metaforik vihet në kërkim të vetvetes drejt shpalimit të shtresimeve të identitetit moral, psikologjik, drejt profilit shpirtëror.”

Ali Aliu

“Proza e Agron Tufës tërhoqi menjë- herë vëmendjen e kritikës për aftësitë narrative të autorit, për prirjen nga psikologjizmi dhe shkathtësia në krijimin e mjediseve dhe të karaktereve.”

Sadik Bejko

 

“Në prozën e Agron Tufës s’ka “armik të jashtëm”, s’ka ushtri pushtuese që djeg, burgos dhe përdhunon. Të gjitha këto ne i bëjmë vetë. Vetë burgosim, vetë internojmë, vetë rrahim, vetë përdhunojmë! Kë? Njëri-tjetrin, pra. Vetë jemi armiku, rrjedhimisht antikoha e vetes sonë!”

Abaz Veizi

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe280
ISBN9789928261465
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveRibotim