Fabula rasa View larger

Fabula rasa

Agron Tufa IA0072

New product

Përshkrim i shkurtër

Personazhi i Agron Tufës, përmes një dueli real dhe metaforik vihet në kërkim të vetvetes drejt shpalimit të shtresimeve të identitetit moral, psikologjik, drejt profilit shpirtëror.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Ideart
ISBN9789994363786

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Komente mbi librin "Një vështrim i çuditshëm dhe përshkrim i historisë së një Uni, histori që i shtrin kufijtë nga lindja në vdekje, nga shpresa në dëshpërim, nga realizimi në dështim, histori që është Kohë, njëherësh e secilit dhe e askujt." Mark Marku "Proza e Agron Tufës është komplekse... këtu propozohet një botë alegorike jo si zëvendësuese e realitetit të jashtëm, por si dyzim i botës romanore." Virion Graçi "Proza e Agron Tufës është më e bukura që më ka qëlluar të lexoj në këto dhjetë vjetët e postkomunizmit." Ismail Kadare "Personazhi i Agron Tufës, përmes një dueli real dhe metaforik vihet në kërkim të vetvetes drejt shpalimit të shtresimeve të identitetit moral, psikologjik, drejt profilit shpirtëror." Ali Aliu "Proza e Agron Tufës tërhoqi menjëherë vëmendjen e kritikës për aftësitë narrative të autorit, për prirjen nga psikologjizmi dhe shkathtësia në krijimin e mjediseve dhe të karaktereve." Sadik Bejko "Në prozën e Agron Tufës s'ka "armik të jashtëm", s'ka ushtri pushtuese që djeg, burgos dhe përdhunon. Të gjitha këto ne i bëjmë vetë. Vetë burgosim, vetë internojmë, vetë rrahim, vetë përdhunojmë! Kë? Njëri tjetrin, pra. Vetë jemi armiku, rrjedhimisht antikoha e vetes sonë!" Abaz Veizi

Data sheet

pages224
ISBN9789994363786
Published year2004
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë