Mbreti Zog dhe perpjekja per stabilitet ne Shqiperi View larger

Mbreti Zog dhe perpjekja per stabilitet ne Shqiperi

Bernd J. Fischer BCA031

New product

Përshkrim i shkurtër

Në parathënien e veprës "Mbreti Zog dhe përpjekja për stabilitet në Shqipëri" më 1996-n, Bernd Fisher shkruan se kur vepra u botua për herë të parë në vitin 1984, këndvështrimi ndaj mbretit Zog konsiderohej politikisht i papranueshëm për regjimin e Enver Hoxhës. Qysh atëherë populli shqiptar ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm drejt krijimit të një shoqërie të lirë, që mund të analizojë të kaluarën e vet nën dritën e objektivizmit.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99927-334-1-7

990 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një vështrim mbi Shqipërinë nga Lufta I deri në Luftën II Botërore, mbi ngjarje e zhvillime të rëndësishme që lidhen me lindjen e shtetit shqiptar e pushtimin e vendit prej Italisë fashiste. Ky studim i mirëfilltë përmbi çështjen shqiptare të periudhës midis dy luftrave, për "kohën e Zogut", i mbështetur kryesisht mbi dokumente arkivore të pabotuara më parë, përbën një analizë të shumëfishtë, politike e ekonomike, të situatës së brendshme të vendit, vendosur në një kuadër ballkanik e më gjerë. "Si rrjedhojë e sundimit të tij të gjatë, periudhës vendimtare gjatë së cilës ai ushtroi pushtetin si dhe personalitetit të tij dinamik, kontributi që dha mbreti Zog për zhvillimin e mëtejshëm të Shqipërisë është i një rëndësie të veçantë... Zogu hodhi themelet e shtetit të centralizuar dhe ndihmoi në ushqimin e frymës së krenarisë kombëtare në Shqipëri" thotë autori, studiuesi amerikan Bernd J. Fischer, profesor historie në Universitetin e Indiana në SHBA.

Data sheet

pages450
ISBN978-99927-334-1-7
Published year2004
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiKrenar Hajdëri