Djathi dhe krimbat View larger

Djathi dhe krimbat

Carlo Ginzburg BCA015

New product

Përshkrim i shkurtër

Unë kam thënë se pas mendjes dhe besimit tim, dikur gjithçka ishte një kaos, toka, uji, e zjarri gjithë së bashku; dhe me kohë këto formuan një masë, njëlloj si formohet djathi në qumësht, dhe brenda djathit u formuan krimbat që ishin ëngjëjt'' Carlo Ginzburg.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN99927-33-04-7
Viti i botimit1998

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Historia e vështruar si histori e njeriut të thjeshtë e jo si histori e "të mëdhenjve'' të kësaj bote, ringjallja e realitetit të përditshëm të kohëve të shkuara për të kuptuar problemet e vërteta të tij e lidhjet me të sotmen: duke u nisur nga kjo ide, Carlo Ginzburg na jep në këtë libër vizionin që ka për një mullis i shekullit XVI, Menoku, i cili dënohet ë turrën e druve nga Inkuizicioni. Një kozmogoni popullore që i hap dyert aspiratave utopike për ndryshime shoqërore, shpresës mijëravjeçare për drejtësi. Me hulumtimin e tij të shkëlqyer dhe plot durim, Ginzburg sjell me këtë libër një grimcë të humbur të së kaluarës, që arrin të "përfshihet në një linjë zhvillimi të hollë, të përthyer, por mjaft të qartë, që mbërrin deri tek ne: në këtë kuptim, mund të themi se Menoku është një pararendësi ynë''.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages266
ISBN99927-33-04-7
RedaktoriReshat Konçi
Viti i botimit1998
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiPëllumb Xhufi